UEFA dënoi ashpër Serbinë dhe Malin e Zi me pikë për racizëm

Organi drejtues i futbollit evropian (UEFA) vendosi një dënim të rëndë ndaj Federatës së Futbollit të Serbisë për shkak të çrregullimit në ndeshjen kundër Malit të Zi në mbledhjen e fundit të kombëtares.

Serbia ka festuar ndaj Malit të Zi dhe kështu i është afruar kualifikimit për në Kampionatin Evropian, ndërsa dueli në stadiumin Rajko Mitić është shënuar me trazira në tribuna dhe pothuajse një përplasje mes tifozëve të dy vendeve fqinje.

UEFA nuk kishte mëshirë ndaj Serbisë, ndaj vendosi një dënim të rëndë prej gati 90,000 euro (180,000 KM) për shkak të pikave të ndryshme. Më e madhja është pika për racizëm dhe kap vlerën e 50 mijë eurove dhe ndalimi i pranisë së shikuesve në ndeshjen e radhës.

Federata e Futbollit të Serbisë gjobitet me 50 mijë euro dhe urdhërohet mbyllja e stadiumit për ndeshjen e radhës të UEFA-s që Serbia e luan në shtëpi për shkak të sjelljes raciste në ndeshjen me Malin e Zi”, tha UEFA.

Serbia u gjobit me 10 mijë euro të tjera për mos pengimin e shitjes së biletave në “tregun e zi”, 6500 euro për hedhjen e mjeteve piroteknike në fushë, 750 euro për ndezjen e fishekzjarreve, 8000 euro për bllokimin e shkallëve në tribuna dhe 14000 euro për duke përdorur lazer për të shpërqendruar lojtarët gjatë lojës.

Në të njëjtën kohë, malazezët u gjobitën me të njëjtën pikë për racizëm (15,000 euro dhe ndalim nga ndeshja e radhës jashtë fushe) dhe 5,000 euro për shkak të dëmtimit të stadiumit.

Sipas UEFA-s, tifozët malazezë thyen 250 karrige në stadium dhe kanë një afat prej 30 ditësh për të kontaktuar Federatën e Futbollit të Serbisë për pagesën e dëmeve.

Kategoritë
Sport