Udhëheqësi çeçen Kadyrov po bënte shtytje në një shfaqje live, të gjithë po pyesin nëse gjithçka është në rregull me të

Një video e liderit çeçen Ramzan Kadyrov duke bërë shtytje gjatë një paraqitje të ftuar në një emision në televizionin rus është përhapur në rrjetet sociale.

Videoja është publikuar nga gazetarja amerikane Julia Davis, e cila ndjek mediat ruse në mes të pushtimit të Ukrainës, i cili po zbehet.

“Ndërkohë në Rusi, Ramzan Kadyrov vendosi t’i impresionojë të gjithë duke u përpjekur të bëjë disa shtytje,” shkroi Davis në mbishkrimin e videos në fjalë.

Në studion televizive ishte edhe shoqëruesi i liderit çeçen, i cili i priti shtytjet e tij me duartrokitje.

 

Shumë në komentet në Twitter pyesnin veten nëse gjithçka është në rregull me gjendjen mendore të udhëheqësve çeçenë që po luftojnë në anën ruse në konfliktin në Ukrainë.
Kadyrov është një avokat i fortë i pushtimit rus të Ukrainës. Në fillim të tetorit ai njoftoi se do të dërgonte në luftë tre djemtë e tij të mitur.

Disa javë pas këtij njoftimi, ai ndau një video të djemve të tij duke i sjellë një “dhuratë” nga rreshti në formën e tre të burgosurve.

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës lëshoi ​​një urdhër për Kadyrov në mes të nëntorit dhe informacioni për të u shpërnda në faqen e internetit të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Ukrainës.

Kadyrov u padit për tre akuza, duke përfshirë zhvillimin e një lufte agresive dhe fillimin e veprimeve të qëllimshme që synojnë ndryshimin e kufijve të territorit ukrainas.

Kategoritë
BotaLajme