U nis nga Moska, avioni misterioz që kaloi në Beograd dhe u sekuestrua në Argjentinë alarmon SHBA-në

Një avion misterioz vizitoi Rusinë dhe Venezuelën disa javë para se aeroplani i lidhur me Iranin të konfiskohej në Argjentinë.

Aeroplani Boeing 747 u ndalua  në Buenos Aires këtë javë ku autoritetet argjentinase e kontrolluan nën dyshimin për aktivitete të inteligjencës, duke arrestuar 19 anëtarë të ekuipazhit.

Midis ekuipazhit ishin pesë iranianë, të dyshuar se kishin lidhje me Forcën Quds, krahu i fshehtë i Korpusit të Fardës Revolucionare Islamike të caktuar nga terroristët e Iranit, përgjegjës për operacionet klandestine të huaja.

Disidentët iranianë kanë paralajmëruar se ndalimi i avionit është provë se regjimi po përhap terrorizmin e sponsorizuar nga shteti në kontinentin amerikan, pikërisht në oborrin e shtëpisë së SHBA-së.

Avioni dyshohet se mbante anëtarë të grupit terrorist të IRGC-së, Forca Quds.

Irani besohet gjithashtu se u siguron armë kombeve si Venezuela, por nuk u gjetën armë në Boeing 747.

Avioni ngjall frikën rreth shtrirjes ndërkombëtare të rrjeteve të dyshimta terroriste të Iranit.

Të dhënat e fluturimit tregojnë se avioni duket se ka fluturuar nga kryeqyteti rus Moska, në qytetin kryesor të Iranit, Teheran, dhe selinë e pushtetit të Venezuelës në Karakas, disa javë përpara se të sekuestrohej  nga Argjentina.

Aeroplani gjithashtu besohet të ketë bërë një ndalesë karburanti në Espargos, ishullin Kepi Verde.

Duket se Boeing 747 në javët para ndalimit të tij vizitoi kryeqytetin e Venezuelës tre herë, si dhe bëri ndalesa në Beograd dhe Meksikë, shkruan The Sun.

Uashingtoni po e ndjek nga afër rastin dhe Izraeli ka lavdëruar Argjentinën për identifikimin e një “kërcënimi të mundshëm”, duke paralajmëruar se linjat ajrore iraniane mund të angazhohen në “transferimin e trafikut të armëve, të njerëzve dhe pajisjeve” për IRGC.

Kategoritë
BotaLajme