Turqia: Perëndimi e ka humbur supremacinë e tij morale, nuk mund të ketë standarde të ndryshme për Ukrainën dhe Palestinën

Turqia nuk dëshiron që konflikti në Gaza të përshkallëzohet në një luftë rajonale, tha të mërkurën Ministri i Jashtëm Hakan Fidan në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij iranian Hossein Amir Abdollahian në Ankara.

“Ne vazhdojmë të punojmë fillimisht për një armëpushim dhe më pas për një paqe të qëndrueshme”, u tha Fidan gazetarëve ndërsa sulmet izraelite mbi Gazën e rrethuar vazhdojnë pa pushim për javën e katërt.

“Zgjidhja është e nevojshme dhe do të pranohet nga Palestina dhe vendet e rajonit”, tha Fidan.

Ai përsëriti se vendi i tij është i gatshëm të “marrë përgjegjësinë dhe të jetë garantues i paqes” në konfliktin e vazhdueshëm izraelito-palestinez.

Fidan më tej dënoi ashpër “standardet e ndryshme” për Ukrainën dhe Palestinën, duke theksuar se “nëse duam një botë të drejtë, ne duhet të veprojmë gjithmonë me integritet dhe konsistencë”.

“Por Bashkimi Evropian nuk dëshiron të dëgjojë fjalën “armëpushim” për shkak të pozicionit të tij pranë SHBA-së, që përcakton Izraelin”, tha Fidan.

Duke treguar për demonstratat pro-palestineze në mbarë botën, duke përfshirë vendet perëndimore, ai tha se bashkësia ndërkombëtare tani duhet të fokusohet në atë që mund të bëjë për paqen e qëndrueshme në Palestinë.

“Perëndimi e ka humbur plotësisht epërsinë e tij morale në këtë moment. Nuk ka ku të shkojë pas kësaj. Në një kohë kur gjithnjë e më shumë njerëz janë të ekspozuar ndaj shtypjes dhe përpjekjeve për ta mbuluar atë, të gjitha justifikimet tani janë ezauruar,” tha Fidan. .

Kategoritë
BotaLajme