Turqia: Izraeli po izolohet gjithë e më shumë nga komuniteti ndërkombëtar

Kryediplomati turk Fidan foli edhe për tensionet e reja në Ballkan, duke thënë: “Është e qartë se Türkiye dhe Austria kanë nevojë për më shumë bashkëpunim në përpjekjet për zgjidhjen e çështjeve në Ballkan”

Ministri i Jashtëm i Türkiyes, Hakan Fidan tha se Izraeli, i cili ka vazhduar ofensivën e tij ushtarake në Rripin e Gazës për më shumë se shtatë muaj, po bëhet “gjithnjë e më i tjetërsuar dhe i izoluar” për shkak të politikave të tij, raporton Anadolu.

“Izraeli po bëhet gjithnjë e më i tjetërsuar dhe i izoluar nga komuniteti ndërkombëtar”, tha Fidan në një konferencë të përbashkët për media me homologun e tij austriak Alexander Schallenberg në Ankara.

“Ashtu siç ishte gabim të vrasësh hebrenj të pafajshëm në kampet e përqendrimit, sot është po aq gabim të vrasësh me bomba fëmijë të pafajshëm palestinezë në shtretërit e tyre”, tha Fidan, duke iu referuar vrasjes së më shumë se 35.100 palestinezëve, shumica prej tyre gra dhe fëmijë në Gaza.

Kryediplomati turk tha se vrasja e “mijëra palestinezëve të pafajshëm” nga Izraeli dhe shpërngulja e miliona njerëzve është një akt gjenocidi. “Ligji ndërkombëtar dhe të drejtat e njeriut po shkelen nga Izraeli ndërsa përpjekjet diplomatike dështuan sërish për shkak të pushtimit të qytetit Rafah”, tha ai.

Javën e kaluar, Hamasi pranoi një propozim të hartuar bashkërisht nga Egjipti dhe Katari për t’i dhënë fund luftës. Por, Izraeli tha se oferta e armëpushimit nuk i plotësonte kërkesat e tij kryesore dhe vendosi të vazhdojë me një operacion në Rafah, qyteti jugor ku jetojnë më shumë se 1.5 milionë njerëz të zhvendosur.

 

– Türkiye dhe Austria duhet bashkëpunuar në përpjekjet për zgjidhjen e çështjeve në Ballkan

Kryediplomati turk Fidan foli edhe për tensionet e reja në Ballkan, duke thënë: “Është e qartë se Türkiye dhe Austria kanë nevojë për më shumë bashkëpunim në përpjekjet për zgjidhjen e çështjeve në Ballkan”.

Sa i përket luftës në Ukrainë që filloi në shkurt 2022, Fidan tha se përsëriti angazhimin për të mbështetur sovranitetin, pavarësinë dhe integritetin territorial të Ukrainës në bisedimet me homologun e tij austriak.

Türkiye i ka bërë vazhdimisht thirrje Kievit dhe Moskës që t’i japin fund luftimeve dhe t’i japin fund konfliktit përmes negociatave. Ai priti fillimisht një takim midis ministrave të Jashtëm të Rusisë dhe Ukrainës në qytetin mesdhetar të Antalya-s në mars 2022.

Përpjekjet ishin të frytshme me rezultate të rëndësishme, të tilla si marrëveshja historike e grurit dhe shkëmbimi i robërve të luftës.

Kategoritë
BotaLajme