Turqia dërgon pajisje mjekësore dhe ambulanca në Gaza

Turqia njoftoi sot se ka dërguar një anije të ngarkuar me pajisje spitalore fushore, ambulanca dhe gjeneratorë në Egjipt për të trajtuar të plagosurit e luftës nga Gaza.

“Gjithsej 51 kontejnerë me pajisje mjekësore, gjeneratorë dhe 20 ambulanca, me lejet e nevojshme, u ngarkuan në një anije në portin Alsanjak në Izmir dhe u dërguan në Egjipt,” tha ministri turk i Shëndetësisë Fahrettin Koca. Si pjesë e ndihmës janë dërguar edhe spitale fushore të pajisura plotësisht, shtoi ai.

Një video e postuar nga Kotza në Twitter tregon ambulanca, karrige me rrota, kuti me furnizime mjekësore dhe kontejnerë duke u ngarkuar në anije.

Anija pritet të mbërrijë nesër, të shtunë, në portin e Al Aris në Egjipt, tha Kotja. Spitalet në terren dhe ambulancat do të vendosen në Gaza ose në pika pranë pikës kufitare Rafah me Egjiptin në koordinim me autoritetet egjiptiane. Më herët gjatë ditës së sotme, presidenti turk Tajip Erdogan tha se Turqia ka bërë përgatitje për të pritur palestinezë të plagosur dhe disa pacientë të sëmurë kronikë nga Gaza në spitalet e saj.

Duke folur me gazetarët pas një vizite në Uzbekistan, Erdogan tha gjithashtu se Turqia do të bëjë përpjekje për të rritur presionin ndaj Izraelit për të siguruar që palestinezët e lënduar në armiqësitë midis Izraelit dhe grupit islamik palestinez Hamas, i cili drejton Gazën, mund të lëvizin jashtë vendit.

Muajin e kaluar Turqia dërgoi aeroplanë mallrash që transportonin gjeneratorë, pajisje mjekësore dhe furnizime në Gaza përmes pikës kufitare Rafah.

Kategoritë
BotaLajme