Turqia dënon deklaratat e kryepeshkopit grek

“Islami është fe e paqes e bazuar në tolerancë dhe dhembshuri që siguron bashkëjetesën e feve dhe civilizimeve të tjera”, thuhet në deklaratën e MPJ-së turke.

Ministria e Jashtme e Turqisë dënoi prononcimet e Kryepeshkopit të Greqisë kundër Islamit dhe myslimanëve, raporton Anadolu Agency (AA).

Islami është fe e paqes e bazuar në tolerancë dhe dhembshuri që siguron bashkëjetesën e feve dhe civilizimeve të tjera, tha ministria në një deklaratë.

“Është për të ardhur keq nga diskreditimi i fesë tonë të shenjtë. Të gjithë duhet të përpiqen të zhvillojnë një mjedis të respektit dhe tolerancës reciproke midis pandemisë globale që po kalon e gjithë bota”, theksohet më tej.

Theksohet se deklaratat provokuese të Kryepeshkopit Ieronymos II, të cilat nxisin shoqërinë në armiqësi dhe dhunë kundër Islamit, gjithashtu tregojnë nivelin e frikshëm që ka arritur Islamofobia.

Ajo vuri në dukje se arsyet prapa rritjes së racizmit, islamofobisë dhe ksenofobisë në Evropë lindin nga ide të tilla malinje. Njoftimi shtoi se ishte një hap i qëllimshëm dhe fatkeq drejt minimit të përgatitjeve për bisedime eksploruese.

Zyrtarët e lartë turq dhe grekë kanë thënë se do të takohen më 25 janar në Stamboll për bisedime mbi mosmarrëveshjet dypalëshe, të cilat përfshijnë kufijtë detarë dhe të drejtat e shpimit në rajon.

Kategoritë
BotaLajme