Trump: Macron puthi prapanicën e Xi Jinping në Kinë

Donald Trump akuzoi presidentin francez Emmanuel Macron për “lajka” ndaj Kinës gjatë vizitës së tij në Pekin, raportoi Politico.

“Ju keni këtë botë të çmendur që shpërthen dhe Shtetet e Bashkuara nuk kanë absolutisht asnjë fjalë,” i tha Fox News Trump, i cili muajin e kaluar u bë presidenti i parë i SHBA, i kaluar apo i tanishëm, i cili u fajësua.

“Dhe Macron, i cili është miku im, mbaroi së puthuri prapanicën e Kinës (Xi), në rregull. Thashë se Franca po shkon në Kinë tani?”, tha Trump, marrëdhëniet e të cilit me Macron janë acaruar gradualisht gjatë mandatit të tij.

Komentet e Macron vijnë pasi presidenti francez sugjeroi që Evropa të mos tërhiqej në konfrontimin SHBA-Kinë për Tajvanin, në një intervistë me Politico gjatë vizitës së tij zyrtare në Kinë.

“Rreziku i madh” me të cilin përballet Evropa, pretendon Macron, është se ajo është “e kapur në kriza që nuk janë tonat, gjë që e pengon atë të ndërtojë autonominë e saj strategjike”.

Komentet e Macron nuk e kanë bërë atë ndonjë mik të ri në anën tjetër të Atlantikut.

Pavarësisht fjalëve të tij të ashpra për udhëtimin e Macron në Kinë, Trump – i cili është mburrur vazhdimisht për marrëdhëniet e tij të shkëlqyera me presidentin kinez gjatë kohës që ishte në detyrë – vazhdoi të lavdërojë Xi Jinping në intervistën e tij të mërkurën.

“Presidenti Xi është një njeri brilant: nëse do të shkoje në të gjithë Hollywood-in duke kërkuar dikë që të luante Presidentin Xi, nuk do të mund ta gjeje atë”, tha Trump, duke shtuar se nuk ka njeri që ka “pamjen, trurin”. , e gjithë gjëja.” “.

Kategoritë
BotaLajme