Tri gjëra që tregojnë se Amerika ka hyrë në një kaos të paparë

Shtëpia e Bardhë ka urdhëruar agjensitë federale të bllokojnë bashkëpunimin me ekipin e tranzicionit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden.

Pavarësisht ekspertëve ligjorë që theksojnë se nuk është e mundur të ndryshohen rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të SH.B.A.-së në favor të presidentit Republikan, Donald Trump ende këmbëngul se zgjedhjet u vodhën dhe refuzon të pranojë fitoren e kundërshtarit të tij Demokrat Joe Biden.

Wajd Waqfi, një korrespodent i Al Jazeera në Uashington, D.C., raporton se Shtetet e Bashkuara aktualisht po jetojnë në një kaos që nuk e kanë provuar për dekada.

Kur Biden filloi të formonte ekipin e tij kalimtar për të marrë pushtetin, administrata Republikane u përgjigj me tre hapa që konfirmonin që Shtetet e Bashkuara kishin hyrë në një krizë kushtetuese.

Një mandat i dytë për Trump

Presidenti i SHBA në largim përsëriti pretendimet e zgjedhjeve të vjedhura dhe sfidoi fitoren e kandidatit Demokrat.

Trump shkroi në një postim në Twitter të Martën: “Ne po bëjmë përparim të madh. Rezultatet e zgjedhjeve kanë filluar të vijnë javën e ardhshme. Le ta bëjmë Amerikën përsëri të shkëlqyer!”

Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo ka premtuar një “tranzicion të qetë” në Shtetet e Bashkuara në mandatin e dytë të Trump.

“Do të ketë një tranzicion të qetë në një administratë tjetër Trump”, tha ai në një konferencë shtypi të Martën.

Trump pretendon se kishte një mashtrim masiv të zgjedhjeve në zgjedhjet presidenciale dhe ka ngritur një seri padish për të sfiduar rezultatin e zgjedhjeve, por ende nuk ka paraqitur ndonjë provë të qëndrueshme për të mbështetur këto akuza.

Megjithëse Biden merr përgëzime nga figura të vendosura republikane, përfshirë ish-Presidentin George W. Bush, shumë republikanë janë në anën e Presidentit Trump, i cili nuk pranon të pranojë humbjen.

Më parë, Mitch McConnell, udhëheqësi i shumicës Republikane në Senatin Amerikan, tha se Trump ka të drejtë të hetojë “parregullsitë” zgjedhore.

Ai shtoi se Trump “ka një të drejtë qind për qind për të hetuar akuzat për parregullsi dhe për të hetuar opsionet e tij ligjore”, para se t’i drejtohet Senatit.

Kreu i shumicës republikane në Senat beson se “nuk ka asnjë arsye për panik dhe se Kolegji Zgjedhor do të përcaktojë fituesin e zgjedhjeve”.

Shmangia e transferimit të pushtetit

Shtëpia e Bardhë ka urdhëruar agjensitë federale të bllokojnë bashkëpunimin me ekipin në tranzicion të Presidentit të sapozgjedhur Biden, shkruan gazeta amerikane The Washington Post.

Zyrtarët e agjencisë qeveritare federale përgatitën zyra dhe dokumente për procesin e tranzicionit në përgatitje të ekipit të Biden, përpara se Shtëpia e Bardhë të urdhërojë tranzicionin të mos njihet derisa Administrata e Shërbimeve të Përgjithshme (GSA) të konfirmojë rezultatet e zgjedhjeve.

Korrespondenti i Al Jazeera raporton se ligji e detyron administratën aktuale të sigurojë ekipin kandidat fitues me gjashtë milion dollarë për t’i përdorur për të marrë me qira zyra dhe për të blerë pajisje dhe burime të tjera të nevojshme për tranzicionin.

Ajo shtoi se administrata Trump refuzon të japë atë shumë për ekipin e Biden dhe parandalon agjencitë qeveritare që t’i sigurojnë atij të dhëna financiare, ekonomike dhe të inteligjencës, të cilat sipas ligjit duhet t’i dorëzohen kandidatit fitues.

Vendimi dhe dorëheqja

Në mes të krizës, një zyrtar i Departamentit të Drejtësisë në SHBA që mbikëqyr parregullsitë zgjedhore dha dorëheqjen, disa orë pasi një prokuror i shtetit lejoi një hetim mbi pretendimet e parregullsive në zgjedhjet presidenciale, në të cilat Biden deklaroi fitoren ndërsa Trump vinte në dyshim rezultatet e zgjedhjeve.

New York Times raportoi se Richard Pilger, një zyrtar i Departamentit të Drejtësisë, dha dorëheqjen pasi Avokati i Sh.B.A. William Barr autorizoi prokurorët federalë për të hetuar akuzat për parregullsi zgjedhore.

New York Times, Washington Post dhe media të tjera thanë se Barr kujtoi prokurorët se ata duhet të hetonin akuzat për parregullsi gjatë votimit përpara se shtetet të lëviznin për të konfirmuar rezultatet e zgjedhjeve në javët e ardhshme, ndërsa i nxiti ata të mos ishin indiferentë ndaj “trilluar ose pak të mundshme “pretendimet.

Hetimet mbi mashtrimet e mundshme zgjedhore zakonisht janë përgjegjësi e shteteve federale, pasi secili shtet vendos rregullat e tij zgjedhore dhe i monitoron ato, dhe Ministria e Drejtësisë nuk ndërhyn në raste të tilla derisa të konfirmohen rezultatet dhe të përfundojë numërimi i votave.

Prokurorët zakonisht nuk lejohen të veprojnë derisa rezultatet përfundimtare të bëhen të disponueshme dhe kjo mund të zgjasë me ditë ose javë pas zgjedhjeve të 3 nëntorit, në varësi të ligjit vendor dhe shtetet duhet të njoftojnë Uashingtonin për rezultatet përfundimtare të miratuara më së voni deri më 8 dhjetor.

Fushata Trump ka hedhur në gjyq Sekretarin e Shtetit të Pensilvanisë Kathy Boockvar dhe komitetet zgjedhore në shtatë qarqe të ndryshme në shtet, duke akuzuar sistemin e votimit postar për “mungesë transparence dhe verifikueshmërie që mund të gjenden kur votojnë në qendrat e votimit”.

Procesi gjyqësor kërkon një urdhër urgjent gjykate për të parandaluar zyrtarët shtetërorë të konfirmojnë fitoren e Biden.

Drejtimi tjetër

Nga ana tjetër, CNN raporton se një nga këshilltarët e Trump tha se ai filloi të kuptojë se ai kishte humbur zgjedhjet dhe në të vërtetë po diskutonte me ndihmësit e tij mundësinë për të kandiduar për zgjedhjet presidenciale 2024.

Duke cituar dy burime familjare, Axios raportoi se Trump kishte diskutuar kandidaturën me këshilltarët e tij, duke thënë se ngritja e çështjes së Trump ishte treguesi më i qartë i njohjes së tij të humbjes kundër Biden, pavarësisht refuzimit të tij të vazhdueshëm në publik.

Megjithëse media kryesore amerikane njoftoi fitoren e Biden në zgjedhjet presidenciale, ata ende nuk kanë shpallur fituesin përfundimtar në tre shtete, domethënë Xhorxhia, Karolina e Veriut dhe Alaska.

Kishte gjithashtu një mosmarrëveshje rreth Arizonës, pasi disa media besuan se u vendos në favor të Biden, ndërsa media të tjera prisnin që numrat e mbetur të numëroheshin.

Biden ka marrë 290 vota elektorale deri më tani, duke marrë parasysh Arizonën, në krahasim me Trump, i cili mori vetëm 214 vota.

Edhe nëse ai fiton të gjitha shtetet e mbetura, ai nuk do të jetë në gjendje të arrijë pragun e 270 votave të nevojshme për të fituar presidencën.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet