Tre palestinezë të qëlluar në autostradën afër Jerusalemit: Vranë një dhe plagosën tetë izraelitë

Persona të armatosur hapën zjarr ndaj civilëve që prisnin gjatë një bllokimi trafiku në autostradën 1 pranë Ma’ale Adumim në Izraelin qendror, përpara se personat e armatosur t’i vrisnin ata, konfirmoi policia izraelite herët të enjten.

Një izraelit u vra dhe tetë u plagosën, duke përfshirë tre në gjendje të rëndë.

Tre sulmues u vranë në vendin e sulmit, dhe ata u vranë nga civilë të armatosur, tha policia. Ata janë identifikuar si Muhammed Zuwarah, 26 vjeç dhe vëllai i tij Hathem Zuwarah, 31 vjeç. Së bashku me ta ishte Ahmad el-Hush, 31 vjeç. Të tre janë banorë palestinezë të Betlehemit.

Nga raportimet e para mësohet se ata kanë përfituar nga bllokimi i trafikut në autostradë. Ata erdhën me dy automjete të veçanta të armatosura plotësisht me pushkë M-16, mitralozë Carlo dhe granata.
Më pas ata kanë zbritur nga automjetet e tyre dhe kanë filluar të qëllojnë mbi njerëzit e ulur në makinat e tyre.

Aktualisht një autoambulancë ndodhet në vendngjarje për të ndihmuar të plagosurit.

MDA tha se dy gra të moshës 23 dhe 30 ishin në mesin e të plagosurve, së bashku me një burrë 23-vjeçar në gjendje kritike dhe dy burra rreth të 40-tave në gjendje të rëndë.

Vullnetari i United Hatzalah EMT Avraham Becker raportoi, “Kishte njerëz të lënduar në disa lokacione. I ofrova ndihmën e parë dy grave që pësuan plagë me armë zjarri dhe një gruaje tjetër që pësoi tronditje emocionale. Reagues të tjerë të urgjencës së United Hatzalah po punonin në vende të tjera dhe ofruan ndihmë për disa persona të tjerë që ishin në kushte të ndryshme”.


Kategoritë
BotaLajme