Trazirat në Lubjanë, protestuesit sulmuan policinë, ka të plagosur

Sonte ishte një përplasje midis protestuesve dhe policisë në LJUBLJANA. Pas protestës qëndron organizata Anonymus Slovenia.

Një grup i maskuar njerëzish u përleshën me policinë në Sheshin e Republikës dhe e gjithë situata u kthye në një dramë mjaft të madhe, shkruan Slloveni Delo.

Topat e ujit të policisë dhe gazi lotsjellës për të shpërndarë protestuesit, por në vend të incidentit mbërriti dhe Ministri i Brendshëm Aleš Hojs.

Sipas gazetës sllovene, protestuesit ishin të ndarë në grupe dhe u përleshën me policinë në disa vende të ndryshme. Policia ngriti gjithashtu helikopterë, u dëgjuan disa shpërthime dhe një gazetar u plagos. Dëshmitarët raportojnë se midis protestuesve kishte huliganë futbolli, raporton Delo.

 

Ka të plagosur, protestues që hedhin blloqe betoni, fishekzjarre, gurë dhe shishe ndaj policisë
Pop TV raporton se tre persona u plagosën dhe dy prej tyre tashmë janë dërguar në spital. Nuk dihet nëse ndonjë nga policët është plagosur.

Policia më vonë tha se ishin rreth njëqind protestues, duke u kërkuar atyre të largoheshin nga Sheshi i Republikës, por ata ia kthyen veshin shurdhër. Më vonë, protestuesit sulmuan policinë dhe hodhën disa blloqe betoni mbi ta. Ata u hodhën atyre pishtarë, fishekzjarre, gurë, shishe dhe sende të tjera. Në fillim ata i fyenin ata verbalisht, dhe pastaj gjithçka kaloi në një konflikt fizik.

Nga rruga, protestat që kërkojnë dorëheqjen e qeverisë janë zhvilluar në Slloveni për muaj me radhë. Sonte, organizatorët e këtyre protestave thirrën të Premten. Ata pretenduan se “E enjtja nuk është e Premte” dhe se nuk kishin asnjë lidhje me protestën e sotme.

Jansa reagoi në Twitter, media e tij duke pretenduar se organizatorët e sulmit ishin të majtë ekstremë
Kryeministri Janez Janša reagoi ndaj trazirave në Lubjanë në Twitter, duke deklaruar se dhuna fizike dhe sulmet ndaj oficerëve të policisë gjithmonë nënkuptojnë një veprim kriminal dhe se ata do të ndëshkohen.

Mediat dhe rrjetet sociale pranë Kryeministrit Janša pretendojnë se sulmet huliganase ndaj policisë u organizuan nga shoqatat “antifa”, dmth e majta ekstreme.

Policia dërgoi një paralajmërim dje se tubimi ishte ende i ndaluar për shkak të situatës së keqe epidemiologjike. Të gjitha tubimet dhe ngjarjet e ngjashme janë të ndaluara. Ata theksuan në deklaratën e tyre se kjo nuk vë në pikëpyetje të drejtën për mbledhje dhe lirinë e shprehjes, por që masat e paraqitura epidemiologjike janë të një rëndësie të jashtëzakonshme për shëndetin e të gjithë Sllovenëve.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet