Tensionet mes Moskës dhe Tel Avivit: Rusia ftoi ambasadorin izraelit për konsultime

Ministria e Jashtme ruse do të ftojë për konsultime ambasadoren izraelite Simona Halperin për shkak të “komenteve të papranueshme” që ajo bëri në një intervistë, njoftoi ministria të hënën, siç raportoi agjencia e lajmeve TASS.

Sipas ministrisë, Halperin ka keqinterpretuar pozicionin e politikës së jashtme të Rusisë në një intervistë me të përditshmen ruse Kommersant, botuar të dielën.

Në një intervistë të fundit me gazetën Kommersant, Halperin kritikoi ashpër qëndrimin e Rusisë ndaj Hamasit dhe akuzoi ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov për “nënvlerësim” të Holokaustit.

Ambasadori izraelit pyeti se pse Rusia e ndalon Vëllazërinë Myslimane, por jo Hamasin, “degën palestineze” të së njëjtës organizatë, por në vend të kësaj, për keqkuptimin e Izraelit, “anëtarët e Hamasit priten në Moskë, përqafohen dhe mbulohen me qilim”.

Ajo shtoi se “Rusia, e cila vetë vuajti nga sulmet terroriste, nuk e mbështet luftën e Izraelit kundër terrorizmit”, veçanërisht pasi Hamasi po bën thirrje për “përsëritjen e 7 tetorit”.

Halperin akuzoi Rusinë se qëndron me Hamasin, jo Izraelin.

“Përkundrazi, Rusia solidarizohet me Republikën e Afrikës së Jugut, e cila ngriti një padi absurde kundër Izraelit në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, duke e akuzuar atë për gjenocid”, tha Haperin.

Halperin vazhdoi të vërë në dyshim qëndrimin e Rusisë ndaj Iranit dhe aleatëve të tij rajonalë.

“Irani inkurajon Hamasin, Hezbollahun dhe Huthit që pengojnë lirinë e lundrimit në Kanalin e Suezit dhe Detin e Kuq dhe ne nuk dëgjojmë asnjë fjalë dënimi nga Rusia në Këshillin e Sigurimit të OKB-së”, tha Halperin.

Ajo paralajmëroi gjithashtu se pozicioni rus po humbet besueshmërinë në Izrael, duke thënë se “pozicioni rus më shqetëson dhe më dëshpëron. Për shkak të kësaj, vendi juaj po humbet simpatinë e izraelitëve, përfshirë rusishtfolësit”.

Ministria i përshkroi komentet e saj si një “fillim jashtëzakonisht i pasuksesshëm” për detyrat e saj diplomatike, të cilat filluan dhjetorin e kaluar.

Kategoritë
BotaLajme