Temperaturat e larta/ Mbi 550 haxhinj vdesin në Mekë

Të paktën 550 haxhinj kanë vdekur gjatë haxhit këtë vit dhe të paktën 323 nga ata që vdiqën ishin egjiptianë, thuhet të kenë thënë dy diplomatët arabë.

“Të gjithë ata [egjiptianët] vdiqën për shkak të nxehtësisë” përveç njërit që pësoi lëndime vdekjeprurëse gjatë një përplasjeje të vogël të turmës, ka thënë një nga diplomatët, duke shtuar se shifra totale erdhi nga morgu i spitalit në lagjen Al-Muaisem të Mekës, shkruan “The Guardian”.

Të paktën 60 jordanezë kanë vdekur, thanë diplomatët, nga një numër zyrtar prej 41 i dhënë më herët të martën nga Amani.

Dhe sipas mediumit britanik, vdekjet e reja e çojnë totalin e raportuar deri më tani nga shumë vende në 577, sipas një raporti të AFP.

Diplomatët kanë treguar se totali në morgun në Al-Muaisem, një nga më të mëdhenjtë në Mekë, ishte 550.

Të paktën 60 jordanezë kanë vdekur, thanë diplomatët, nga një numër zyrtar prej 41 i dhënë më herët të martën nga Amani.

Më herët të martën, ministria e jashtme e Egjiptit ka theksuar se Kajro po bashkëpunonte me autoritetet saudite në operacionet e kërkimit për egjiptianët që ishin zhdukur gjatë haxhit.

Ndërsa një deklaratë e ministrisë tha se “një numër i caktuar vdekjesh” kishte ndodhur, ajo nuk specifikoi nëse mes tyre ishin egjiptianë.

Autoritetet saudite kanë raportuar se kanë trajtuar më shumë se 2,000 pelegrinë që vuajnë nga stresi i nxehtësisë, por nuk e kanë përditësuar këtë shifër që nga e diela dhe nuk kanë dhënë informacion mbi viktimat.

Haxhi është një nga pesë shtyllat e Islamit dhe të gjithë myslimanët me mjetet duhet ta kryejnë të paktën një herë.

Pelegrinazhi ndikohet gjithnjë e më shumë nga ndryshimet klimatike, sipas një studimi saudit të publikuar muajin e kaluar që tha se temperaturat në zonën ku kryhen ritualet po rriteshin me 0.4C (0.72F) çdo dekadë.

Madje, temperaturat arritën 51.8 në Xhaminë e Madhe në Mekë të hënën, tha qendra kombëtare e meteorologjisë saudite.

Gazetarët e AFP-së në Mina, jashtë Mekës, të hënën panë pelegrinët duke derdhur shishe me ujë mbi kokat e tyre ndërsa vullnetarët shpërndanin pije të ftohta dhe akullore për t’i ndihmuar ata të qëndrojnë të freskët.

Zyrtarët sauditë i kishin këshilluar pelegrinët të përdorin çadra, të pinë shumë ujë dhe të shmangin ekspozimin në diell gjatë orëve më të nxehta të ditës.

Rreth 1.8 milionë pelegrinë morën pjesë në haxh këtë vit, 1.6 milionë prej tyre nga jashtë, sipas autoriteteve saudite.

Siç theksohet më tej, çdo vit dhjetëra mijëra pelegrinë përpiqen të kryejnë haxhin pa siguruar viza zyrtare të haxhit për të kursyer para, një sipërmarrje më e rrezikshme sepse këta pelegrinë nuk mund të hyjnë në objektet me ajër të kondicionuar të ofruara nga autoritetet saudite përgjatë rrugës së haxhit.

Një nga diplomatët që foli për AFP të martën tha se numri i vdekjeve egjiptiane ishte rritur “absolutisht” nga një numër i madh pelegrinësh egjiptianë të paregjistruar.

Vende të tjera që raportojnë vdekje gjatë haxhit këtë vit përfshijnë Indonezinë, Iranin dhe Senegalin.

Shumica e vendeve nuk kanë specifikuar se sa vdekje ishin të lidhura me nxehtësinë.

Kategoritë
BotaLajme