‘Të paktën 50’ të vdekur nga sulmi izraelit në shkollën e Gazës

Palestinezët kanë reaguar pas një sulmi në një shkollë të OKB-së që strehon njerëz të zhvendosur, në mes të konfliktit të vazhdueshëm midis Izraelit dhe grupit islamik palestinez Hamas, në kampin e refugjatëve Jabalia në Rripin verior të Gazës.

Sipas Al Jazeera, të paktën 50 persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra janë të plagosur pasi forcat ajrore të Izraelit bombarduan shkollën al-Fakhoora të operuar nga OKB-ja dhe më vonë gjatë ditës sulmuan një strehë tjetër në Tal al-Zataar, transmeton Klan Kosova..

Shkollat e drejtuara nga OKB-ja në Gazën veriore strehojnë mijëra palestinezë të zhvendosur nga lufta.

Kategoritë
BotaLajme