Të paktën 39 gazetarë të vrarë në luftën Izrael-Hamas në “muajin më vdekjeprurës”

Palestinian journalists attend a funeral of Palestine TV correspondent Muhammad Abu Hatab, who was killed in his home by an Israeli raid, in the southern Gaza Strip city of Khan Younis, on Nov. 3, 2023. According to the government media office in Gaza, 35 journalists have been killed, and several press institutions' offices have been targeted and destroyed since the conflict broke out on Oct. 7. (Photo by Rizek Abdeljawad/Xinhua via Getty Images)

Të paktën 39 gazetarë janë vrarë tani në luftën Izrael-Hamas, tha të mërkurën Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ), shkruan CNN, përcjell Reporteri.net.

Lufta ka sjellë “muajin më vdekjeprurës për gazetarët” që kur CPJ thotë se filloi mbledhjen e të dhënave në 1992.

Midis tyre, CPJ tha se 34 ishin palestinezë, katër izraelitë dhe një libanez. Tetë gazetarë të tjerë janë plagosur dhe tre janë të zhdukur, sipas CPJ.

Më të fundit që vdiqën, të martën, ishin Jahya Abu Manih, “një gazetar i kanalit radiofonik Al-Aksa të lidhur me Hamasin”, i cili thuhet se u vra në një sulm ajror në Gaza dhe Mohamed Abu Hassira, një gazetar për WAFA, palestinez, e cila gjithashtu thuhet se u vra në një sulm ajror./Reporteri.net/

Kategoritë
BotaLajme