Takimi kufitar: Serbia i dorëzon vaksinat Maqedonisë Veriore

Vaksinimi në Maqedoninë veriore do të fillojë të Mërkurën.

Sot, Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dorëzoi ndihmë në formën e 4,680 dozave të vaksinave Fajzer Kryeministrit të Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev, në vendkalimin kufitar Tabanovce.

Zaev shprehu mirënjohje për solidaritetin miqësor dhe tha se kjo do të fillonte imunizimin në Maqedoninë e Veriut.

“Eshtë dora e zgjatur e një fqinji, mbështetja dhe ndihma e parë për Maqedoninë, derisa të mbërrijnë vaksinat që urdhëroi ajo,” tha Zaev, duke shtuar se ishte një mesazh i vëllazërisë dhe miqësisë.

Vuçiç tha se Serbia donte të dhuronte vaksinën më herët, por që duhej të përmbushte procedura shumë komplekse, në mënyrë që të mos vuante sanksione dhe se marrëveshja me Pfizer ndalon rreptësisht shtetin që refuzoi vaksinat të tjetërsojë ato vaksina dhe t’i japë ato dikujt, tjetrit, por që këto probleme kontraktuale tani janë zgjidhur.

“Unë jam i lumtur që ishim në gjendje të ndihmonim vëllezërit dhe miqtë tanë. Serbia nuk ka interesa të tjera, por tregon miqësi ndaj qytetarëve të Maqedonisë Veriore,” tha Vuçiç.

Ai shtoi se rreth 840,000 njerëz në Serbi morën dozat e para dhe të dytë të vaksinës.

Kur u pyet nëse Serbia do t’u japë vaksina vendeve të tjera, nëse ata i kërkojnë ato, Vuçiç tha se këto negociata nuk zgjasin një ditë dhe se Maqedonia e Veriut ishte më e interesuara.

I pyetur në lidhje me iniciativën “mini Shengen” dhe nëse ata mendojnë se vendet e tjera të rajonit do t’i bashkohen asaj, Vuçiç tha se të gjithë nga rajoni janë të mirëpritur, ndërsa Zaev vlerësoi se të tjerët do të bashkohen së shpejti.

Sipas njoftimit të Ministrit të Shëndetësisë të Maqedonisë Veriore, Venko Filipçet, në konferencën pas dorëzimit, vaksinimi në Maqedoninë Veriore do të fillojë të Mërkurën dhe vaksina e parë do t’u jepet punonjësve shëndetësorë.

Kategoritë
LajmeRajoni