Limaj

 • Limaj: Gjithçka nis nga pika zero për dialogun

  Delegacioni shtetëror për dialogun me Serbinë vlerëson se kanë marrë pak dokumente nga presidenti Hashim Thaçi, që lidhen me procesin e deritanishëm negociator në Bruksel. Kryesuesit e ekipit negociator, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti, pas takimit që patën me presidentin Thaçi, thanë se qëllimi i këtij takimi ka qenë...
 • Limaj pas takimit me Thaçin: Kemi marrë pak dokumente

  Kryesuesit e ekipit negociator për bisedimet Kosovë-Serbi, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti, pas takimit me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi kanë njoftuar se kanë marrë dokumentet zyrtare që ndërlidhen me procesin e deritanishëm negociator në Bruksel. Sipas tyre nuk ka marrëveshje që është nënshkruar deri më tash dhe besojnë...
 • Limaj: Serbia ka për qëllim të frikësojë serbët e integruar në institucionet e Kosovës

  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, njëherësh zëvendëskryeministër në qeverinë e Kosovës, ka reaguar në lidhje me ndalimin e dy pjesëtareve të FSK-së nga komuniteti serb në Jarinjë. Limaj ka thënë se ky veprim, por edhe veprime tjera të orkestruara kohëve të fundit nga ana e komuniteti serb kanë...
 • Limaj kujton vëllezërit Gërvalla dhe Kadri Zekën në 37 vjetorin e rënies

  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, njëherësh zëvendëskryeministër në qeverinë e Kosovës, ka kujtuar 37 vjetorin e rënies të vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës. Limaj ka thënë së Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka me vendosmërinë e tyre politike e atdhetare trasuan rrugën e lirisë së Kosovës. “Ndonëse...
 • Limaj tregon çka u bisedua sot me krerët e institucioneve

  Zv/kryeministri i Kosovës, njëherësh bashkëdrejtues i Delegacionit të Kosovës për Bisedime me Serbinë, Fatmir Limaj, ka marrë pjesë në takimin e sotëm koordinues për dialog me Serbinë. Limaj ka bërë me dije se në këtë takim i ka njoftuar krerët e institucioneve për takimin e Delegacionit Shtetëror me përfaqësuesen...
 • Limaj: Kalkulimet politike e kanë krijuar këtë situatë të rëndë në Kosovë

  Fatmir Limaj që po udhëheqë delegacionin shtetëror në bisedimet me Serbinë, thotë se çështjet nacionale nuk duhet të jenë të rezervuara për një person apo grup të caktuar, por për të tilla tema duhet të jenë të gjithë bashkë. Sipas tij, ka mbetur një praktikë e keqe prej vitit...
 • Limaj: Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë zgjodhën rrugën e integrimeve evropiane

  Kryetari i Nismës Socialdemokrate dhe zëvendëskryeministri i Qeverisë së Kosovës, Fatmir Limaj, ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit. Limaj ka thëne se deputetët e Kuvendit të Maqedonisë Veriore, me votën e tyre pro marrëveshjes se Prespës për ndryshimin e emrit, zgjodhën rrugën e integrimeve...
 • Limaj në Prizren, prezanton aderimet e reja të Nismës

  Nismës Socialdemokrate, degës në Prizren nga sot i janë bashkuar dhjetëra ish aktivistë e drejtues të Partisë Demokratike në këtë qytet. Në një konference për media të Nismës ku prezent ishte edhe kryetari i këtij subjekti, Fatmir Limaj, janë prezantuar aderimet e reja. Kësisoj nga sot tek Nisma kanë...
 • Limaj nga Brukseli: S’ka marrëveshje me Serbinë pa zgjidhjen e çështjes së të pagjeturve

  Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj po kthehet nga Brukseli optimist sa i përket arritjes së një marrëveshjeje përfundimtare me Serbinë, të cilës, sipas tij, nuk duhet t’i caktohet afat kohor. Ai thotë se Kosova do të prezantohet si shtet në dialog, e jo më mbi baza individuale. Shprehet këmbëngulës...
 • Kurti thotë se Haradinaj dhe Limaj s’po e kuptojnë një gjë

  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka komentuar përbërjen e delegacionit kosovar në bisedimet me Serbinë, duke thënë se Presidenti Hashim Thaçi vetëm ka marrë pas vetes në Bruksel kryeministrin Ramush Haradinaj dhe zëvendëskryeministrin Fatmir Limaj, i cili së fundi u emërua nga Qeveria si kryenegociator. “Haradinaj do që...
 • Limaj “proteston” në Gjykatë (Video)

  I akuzuar për krim të organizuar dhe shpërdorim detyre zyrtare lideri i NISMA për Kosovë Fatmir Limaj ka zhvilluar një debat me tone të larta me prokurorin dhe gjykatësin e EULEX-it. Pas një varg pyetjesh të prokurorit Hardaway Limaj ka shpërthyer në drejtim të trupit gjykues. “Duhet të respektosh...
 • Limaj për lirimin e Lushtakut: Lufta e UÇK-së është faqja më e ndritur e Kosovës

  Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj e ka përshëndetur vendimin për lirimin e Sami Lushtakut. Limaj, vlerëson se në historinë e Kosovës, lufta çlirimtare e UÇK-së, është më e ndritur e saj. Kjo luftë e pastër dhe patriotike sipas tij, u shënua me gjak dhe sakrifica të panumërta....
 • Limaj: Haradinaj do ta formojë qeverinë në afat optimal

  Qeveria e Kosovës do të formohet në kohë optimale. Kështu beson partneri i koalicionit fitues të zgjedhjeve PAN, Fatmir Limaj, i cili ka thënë se Ramush Haradinaj do të arrijë të bindë edhe deputetët e tjerë për votë pro. Ai ka hedhur poshtë zërat se Nisma do të ndahet...
 • Limaj: Po të isha si Haradinaj, nuk do të futesha në koalicion me PDK-në (Video)

  Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, në emisionin “Debat +” të RTV Dukagjini, ka thënë se po të ishte në vendin e Ramush Haradinajt, nuk do të futej fare në koalicion me PDK-në. “Po të isha unë në vend të zotit Haradinaj, nuk kisha shkuar në koalicion me...
 • Limaj: Kam pritur më shumë nga PAN, qytetarët vendosën ndryshe

  Rezultat më të mirë nga koalicioni parazgjedhor PAN, kanë pritur edhe vet liderët partiak të partive përbërëse të këtij koalicioni. Së paku këtë e ka pritur lideri i Nismas për Kosovën, Fatmir Limaj. Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Liman në emisionin “Debat+” të RTV Dukagjinit, tha se ka...