Sulm i armatosur para gjykatës në Stamboll, momenti kur ekzekutohen 2 sulmuesit – plagosen 3 policë

Një sulm i armatosur ndodhi mëngjesin e kësaj të marte në hyrje të Pallatit të Drejtësisë në Stamboll. Agjencia e lajmeve Anadollu raporton se disa persona hapën zjarr për arsye ende të panjohura.

Ministri i Punëve të Brendshme, Ali Yerlikaya, raportoi se 2 prej autorëve u ekzekutuan, ndërsa 5 persona, duke përfshirë 3 oficerë policie u plagosën në përpjekje për të ndaluar tentativën e sulmit në hyrje të pikës së kontrollit në gjykatë.

“Sot në orën 11:46 (me orën vendase) u krye një tentativë për të sulmuar pikën e kontrollit në Portën C në gjykatën e Stambollit. 2 autorët, 1 grua dhe 1 burrë, u ekzekutuan. 5 persona, duke përfshirë 3 policë u plagosën. Përgëzoj punonjësit tanë heronj të policisë. Kemi nevojë urgjente për të plagosurit. U uroj shërbim të shpejtë”, shkroi ai në rrjetet sociale.

I njëjti  bëri me dije se 2 autorët e neutralizuar janë anëtarë të organizatës terroriste DHKP/C.

Ministri i Drejtësisë, Yilmaz Yunç, theksoi se ka nisur një hetim. Ai dënoi sulmin dhe falënderoi autoritetet për ndërhyrjen në kohë.

“Ka nisur një hetim nga Zyra e Kryeprokurorit në Stamboll në lidhje me incidentin”, tha ai.

Kategoritë
BotaLajme