Suedia përgatitet për protesta për shkak të pjesëmarrjes së Izraelit në Eurovizion

Suedia ka thënë se planifikon të organizojë një Eurovizion spektakolar këtë vit, me 200 milionë njerëz që ndjekin konkursin e këngës, por vizitorët po përballen me siguri të shtuar mes protestave të planifikuara për pjesëmarrjen e Izraelit dhe kornizën e re gjeopolitike që konkursi, më i madhi i këtij lloji në botë, zhvillohet në Malmö nga 7-11 maj dhe pritet të tërheqë 100,000 vizitorë në qytetin e tretë më të madh të Suedisë, i cili ka një popullsi të madhe myslimane.

Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU), i cili organizon konkursin, ka kundërshtuar thirrjet që Izraeli të përjashtohet për shkak të luftës në Gaza. Polemikat mbi konfliktin kanë prekur tashmë ngjarje të ndryshme kulturore në të gjithë Europën.

Pjesa më e madhe e vëmendjes pritet të jetë tek konkurrentja izraelite Eden Golan, pasi disa protesta të mëdha pro-palestineze janë planifikuar jashtë vendit të konkursit në Malmo.

Izraeli u lejua të konkurronte pasi ra dakord të ndryshonte tekstin e këngës origjinale “October Rain”, për të cilën EBU tha se i referohej sulmit të 7 tetorit nga Hamasi ndaj Izraelit.

EBU e ka përshkruar Eurovizionin si një ngjarje jo të politizuar dhe këmbëngul se konkurrenca është ndërmjet transmetuesve publikë, jo qeverive.

Megjithatë, ai e ndaloi Rusinë nga Eurovizioni në vitin 2022 pasi disa transmetues publikë europianë kërkuan që Rusia të mos merrte pjesë pas pushtimit të Ukrainës.

Kategoritë
BotaLajme