Statistika interesante nga një sondazh në Gjermani: Çdo i katërti ka mashtruar kur ka shitur veturën e tij

Jo të gjithë janë plotësisht të sinqertë kur shesin automjetin e tyre të përdorur dhe kjo mund të ndodhë edhe në Gjermani.

Ky konkluzion është nxjerrë edhe nga një sondazh, sipas të cilit, pothuajse çdo i katërti shitës privat mashtron, shkruajnë mediat në gjuhën gjermane, përcjell Telegrafi.

Në këtë drejtim, vlerësohet se blerja e një automjeti të përdorur privatisht mund të jetë gjithashtu rraskapitëse – andaj duhet t’i kushtoni vëmendje disa gjërave në mënyrë që të minimizoni rrezikun për të bërë një gabim.

Sepse ka gjithmonë të tillë që manipulojnë kilometrazhin e një automjeti, për shembull.

Sipas një sondazhi nga platforma e blerjes së makinave Heycar dhe YouGov midis 2,300 mbajtësve të licencës, pothuajse çdo i katërti shitës privat në Gjermani (23 për qind) tashmë ka mashtruar kur ka shitur automjetin e tij të përdorur për të arritur një çmim më të lartë për makinën e tij.

Në shumicën e rasteve, gërvishtjet “u fshinë” (12 për qind) dhe tymi i cigares u fsheh gjithashtu (6 për qind).

Dhe megjithëse rreth tre të katërtat (74 për qind) e të anketuarve deklaruan se nuk kishin mashtruar kurrë, 39 për qind e blerësve të makinave të përdorura ishin të bindur se ishin mashtruar kur bënin një blerje private.

Në këtë kontekst, 17 për qind deklaruan se aksidentet nuk ishin raportuar me të vërtetë, njëmbëdhjetë për qind deklaruan se gërvishtjet ishin “fshirë”.

Po sipas anketës, tetë për qind madje janë të sigurt se kilometrazhi i makinës së tyre është manipuluar.

Një rast ekstrem nga Austria tregon se diçka e tillë mund të ndodhë: atje një çift “i ktheu kilometrat” deri në 200 mijë kilometra. /Telegrafi/

Kategoritë
BotaLajme