Sikorski në Berlin: Kërkojmë kompensim për vdekjen e 5.2 milionë qytetarëve polakë gjatë Luftës së Dytë

Ministri i Jashtëm polak Radoslaw Sikorski tha se shpreson që qeveria gjermane të gjejë një zgjidhje “kreative” për pagesën e dëmshpërblimeve të luftës ndaj Polonisë.

Sikorski i bëri thirrje Gjermanisë që të sigurojë “kompensim financiar” për humbjet që vendi i tij pësoi nga trupat naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ai e bëri thirrjen gjatë vizitës së tij të parë në Berlin që kur qeveria pro-evropiane e qendrës së majtë të udhëhequr nga Donald Tusk mori detyrën në Poloni në mes të dhjetorit, pasi mposhti partinë konservatore kombëtare Ligj dhe Drejtësi (PiS) në zgjedhje.

“Një Evropë e fortë, qendra e së cilës do të vazhdojë të zhvendoset drejt lindjes në vitet e ardhshme, ka nevojë më shumë se kurrë për një miqësi të gjallë gjermano-polake dhe besim të thellë midis Varshavës dhe Berlinit,” tha Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock pas takimit me Sikorski.

Ministri polak tha gjithashtu: “Marrëdhëniet e bazuara në partneritet midis Gjermanisë demokratike dhe Polonisë duhet të rinovohen”.

Sikorski po kërkon kompensim monetar

Megjithatë, thirrja e Sikorskit për kompensim i bën jehonë presionit të ngjashëm nga qeveria e PiS, e cila ka vlerësuar se Gjermania duhet të paguajë 1.3 trilion euro (1,300 miliardë euro) si “kompensim për vdekjen e më shumë se 5.2 milionë qytetarëve polakë”.

Duke folur në Welt TV pas bisedimeve me homologen gjermane Annalena Baerbock, Sikorski tha se “ajo që Gjermania i bëri Polonisë gjatë Luftës së Dytë Botërore ishte e tmerrshme dhe mizore”.

Ai tha se do të ishte e dobishme nëse Gjermania “gjeni një zgjidhje kreative për të shprehur këtë vuajtje, për të shprehur keqardhjen dhe për të bërë diçka të mirë për njerëzit që i mbijetuan kësaj periudhe”.

“Dhe ky mendim etik për të kaluarën duhet të rezultojë në kompensim financiar,” tha ai, pa përmendur ndonjë shifër.

Gjermania refuzon kërkesat për kompensim

Çështja e reparacioneve të Luftës së Dytë Botërore ka tensionuar tashmë marrëdhëniet midis Berlinit dhe qeverisë së mëparshme polake të udhëhequr nga PiS, e cila këmbënguli se Gjermania kishte një “detyrë morale” për këtë çështje.

Gjermania ka refuzuar shpesh pretendime të tilla, duke vënë në dukje vendimin e Polonisë në 1953 për të hequr dorë nga pretendimet e saj ndaj Gjermanisë Lindore.

Qeveria gjermane e konsideron çështjen e reparacioneve të mbyllura dhe i referohet Traktatit Dy Plus Katër mbi pasojat e politikës së jashtme të bashkimit gjerman në vitin 1990, në të cilin Polonia nuk ishte përfshirë.

Kategoritë
BotaLajme