Si mund të ndikojë Taylor Swift në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së

Taylor Swift është një artiste me ndikim të jashtëzakonshëm tani me ndjekës fanatik, të cilët mund të përdoret nga kandidatët për zgjedhjet e vitit 2024 në SHBA.

Një sondazh ekskluziv i kryer nga Redfield & Wilton Strategies zbuloi se 18% e votuesve thonë se kanë “më shumë gjasa” të votojnë për një kandidat të miratuar nga Swift.

Sondazhi u krye në fillim të janarit dhe u pyetën 1500 votues me të drejtë vote. Rreth 45% e tyre thanë se janë fans të Taylor Swift. Të rinjtë janë ata që mund të preken më shumë në varësi të zgjedhjes së artistit.

“Kjo ka prekur kulturën popullore, sportin dhe ekonominë e rajoneve të tëra të Shteteve të Bashkuara,” tha konsulenti i komunikimit James Haggerty. “Pra pse jo politika dhe zgjedhjet?”.

Muajin e kaluar, turneu i artistes jashtëzakonisht i popullarizuar në Eras u bë turneu i parë që kaloi shifrën e 1 miliard dollarëve, ylli i popit u emërua Personi i Vitit nga revista Time për vitin 2023 dhe marrëdhënia e saj me Travis Kelce Chiefs të Kansas City shkaktoi një rritje të madhe të shikueshmërisë së NFL.

Për zgjedhjet e vitit 2020, Swift kishte shprehur mbështetjen e saj për Biden. “Ndryshimi që na duhet më shumë është të zgjedhim një president që pranon se njerëzit me ngjyrë meritojnë të ndjehen të sigurt dhe të përfaqësuar, se gratë meritojnë të drejtën për të zgjedhur se çfarë ndodh me trupin e tyre,” ishte pjesë e asaj që ajo tha për V Magazine në tetor për atë vit

Kategoritë
BotaLajme