Si luftëtarët e Hamasit u zënë pritë izraelitëve: Ata kanë zhvilluar armë speciale që janë të pamundura për t’u zbuluar

Watan-Al Jazeera transmetoi pamje ekskluzive të hënën, duke zbuluar skena të fundit në të cilat luftëtarët nga Brigadat Al-Qassam, krahu ushtarak i Hamasit, hodhën në erë tunelin përpara se forcat izraelite të hynin në të.

Pamjet tregojnë luftëtarët e al-Qassam duke përdorur armën e re të pritës, e përdorur për herë të parë gjatë sulmit të Hamasit më 7 tetor.

Ndërsa muaji i shtatë i luftës shkatërruese të Izraelit në Gaza po i afrohet fundit, Brigadat Al-Qassam mbështeten gjithnjë e më shumë në pritat, duke shmangur konfrontimin e drejtpërdrejtë.

Udhëheqësi i Al-Qassam tha për Al Jazeera se përgatitja e një prite kërkon domosdoshmërisht ekspertizë në trajtimin e eksplozivëve. Një pritë e suksesshme kërkon përpjekje të sakta inteligjence për të kuptuar metodat dhe rrugët e armikut.

Si ndërtohen pritat?

Sipas udhëheqësit të Al-Kassam, pritat bëhen në tre faza:

Së pari: joshni armikun në zonën e pritës, duke e ditur se cili do të ishte reagimi i tyre

Së dyti: punët e kamuflimit dhe fshehjes për të shmangur zbulimin.

Së treti: pritja e momentit të duhur në vendndodhjen më të saktë për të aktivizuar pritën.

Pak javë më parë, Brigadat Al-Qassam zbuluan për herë të parë detajet e një arme të re pritë.

Udhëheqësi i Al-Qassam e përshkroi atë si një mjet kundër personelit që shpërndan fragmentet e tij në një rreth për të arritur shkallën më të lartë të mundshme të plagosjes.

Të hënën në mbrëmje, më 29 prill 2024, ushtria izraelite pranoi vdekjen e dy oficerëve në një pritë të kryer nga Brigadat Al-Qassam të dielën, në qytetin Al-Mughraqa në Gaza qendrore.

Të dielën në mbrëmje, faqja izraelite “Rotter” njoftoi se tre ushtarë izraelitë u vranë, ndërsa 11 u plagosën nga shpërthimi i një mjeti shpërthyes në Gaza.

Al-Qassam theksoi përdorimin e armëve të sekuestruara dhe bombave të hedhura nga F-16 izraelitë që nuk shpërthyen.

Kategoritë
BotaLajme