Shumë dezinformata dhe video të rreme po qarkullojnë në internet pas tërmeteve në Turqi dhe Siri

Në Turqi dhe Siri, vijon puna për heqjen e rrënojave dhe evakuimin e qytetarëve pas tërmeteve shkatërruese. Gjatë ditëve të fundit, në rrjetet sociale janë shfaqur një sasi alarmante postimesh krejtësisht të palidhura dhe të rreme për pasojat e supozuara të fatkeqësisë.

Një nga videot më të njohura në Twitter, e cila është parë disa milionë herë, tregon disa ndërtesa që shemben në më pak se një minutë, që i atribuohet një tërmeti në Turqi. Kjo video është në fakt e vitit 2021 dhe është shembja e kompleksit të apartamenteve “Surfside” në Florida që vrau 98 persona.

Një video që tregon një shpërthim të fuqishëm është bërë gjithashtu një nga videot virale në rrjetet sociale me një mesazh mbështetjeje për Turqinë. Megjithatë, kjo video tregon një shpërthim të fuqishëm që ndodhi në Liban dy vjet më parë.

Një video që pretendon se një cunami goditi bregdetin e Turqisë pas tërmetit doli gjithashtu të jetë e rreme. Kjo video është e vitit 2017 dhe në fakt është një mini-cunam në Afrikën e Jugut.

Fotoja e një djali që qan i ulur në rrënojat e një shtëpie rezultoi se ishte produkt i pikturës në skenë dhe është në shitje. Imazhi u krijua për shutterstock dhe u shfaq për herë të parë në internet më 16 prill 2022.

Këta shembuj tregojnë se duhet pasur kujdes me informacionin që publikohet në rrjetet sociale dhe të kontrollohet besueshmëria e burimit.

Kategoritë
BotaLajme