Shtëpia e Bardhë: Gjithnjë e më shumë njerëz po tërheqin mbështetjen e tyre për Izraelin, kjo na shqetëson

Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuara për izolimin diplomatik në rritje të Izraelit midis vendeve që e kanë mbështetur atë tradicionalisht.

Një konkluzion të tillë e shprehu këshilltari i presidentit amerikan për Siguri Kombëtare, Jake Sullivan, në një konferencë për shtyp në Shtëpinë e Bardhë.

I pyetur nëse ai ishte i shqetësuar për izolimin diplomatik të Izraelit, Sullivan tha po.

“Unë mendoj se kjo është një pyetje e drejtë. Si një vend që qëndron fuqishëm në mbrojtje të Izraelit në forumet ndërkombëtare si Kombet e Bashkuara, ne sigurisht kemi parë gjithnjë e më shumë zëra, duke përfshirë zërat që më parë kanë mbështetur Izraelin, të lëvizin në drejtimin tjetër. Kjo na shqetëson sepse ne nuk besojmë se kontribuon në sigurinë ose vitalitetin afatgjatë të Izraelit, kështu që kjo është diçka që kemi diskutuar me qeverinë izraelite, “tha Sullivan.

Mënyra më e mirë për ta zgjidhur atë, tha Sullivan, ishte që Izraeli të ndiqte një strategji për të mposhtur Hamasin në Gaza, ndërsa kërkonte të mbronte civilët dhe të siguronte dërgimin e ndihmave humanitare.

Ai shtoi se Izraeli duhet të pranojë zgjidhjen me dy shtete si pjesë e zgjidhjes rajonale.

Megjithatë, Sullivan dukej se ishte kritik ndaj lëvizjes irlandeze-norvegjezo-spanjolle për të njohur shtetësinë palestineze, duke thënë se qëllimi mund të arrihet vetëm përmes një marrëveshjeje.

“Presidenti Biden ka qenë rekord duke mbështetur një zgjidhje me dy shtete. Ai po ashtu ka theksuar se zgjidhja me dy shtete duhet të arrihet përmes negociatave të drejtpërdrejta midis palëve, jo njohjes së njëanshme,” tha ai.

Kategoritë
BotaLajme