Shqetësim ndërkombëtar: Ushtria izraelite nën akuzë për vrasjen brutale të palestinezëve civile

Zyra e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut ka dënuar vrasjen e tre palestinezëve nga ushtarët izraelitë të maskuar si foshnja civile.

Pamjet e kamerave të sigurisë nga spitali treguan disa ushtarë, disa të veshur me shalle, fustane spitali ose pallto të bardha mjeku.

Shumica prej tyre ishin të armatosur, dhe njëri mbante një pushkë në njërën dorë dhe një karrocë të palosur në tjetrën.

Pa dhënë prova, ushtria izraelite tha se “militantët” po përdornin spitalin si strehë dhe tha se një nga të vrarët kishte transferuar armë dhe municione te të tjerët për një sulm të planifikuar ndaj Izraelit.

Në një deklaratë, Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut e përshkroi incidentin si “një ekzekutim të planifikuar jashtëgjyqësor” dhe u bëri thirrje autoriteteve izraelite “të ndalojnë menjëherë vrasjen e paligjshme të palestinezëve në Bregun Perëndimor të pushtuar”.

Kategoritë
BotaLajme