Shitjet amerikane të armëve jashtë vendit arritën një nivel rekord: Polonia është blerësi më i madh

Shitjet e armëve amerikane jashtë vendit u rritën vitin e kaluar, duke arritur një rekord prej 238 miliardë dollarësh, pasi pushtimi rus i Ukrainës rriti kërkesën.

Polonia, e cila aktualisht po kërkon të zgjerojë ushtrinë e saj, ka bërë disa nga blerjet më të mëdha. Vendi bleu helikopterë Apache për 12 miliardë dollarë dhe gjithashtu pagoi 10 miliardë dollarë për sistemet raketore me lëvizshmëri të lartë (Himars) dhe 3.75 miliardë dollarë për tanket M1A1 Abrams.

Kryeministri Donald Tusk është zotuar të vazhdojë programin e modernizimit ushtarak të qeverisë së mëparshme konservatore, i cili synonte ta bënte Poloninë “fuqinë më të fuqishme tokësore në Evropë”.

Ndërkohë Gjermania shpenzoi 8.5 miliardë dollarë për helikopterët Chinook. Bullgaria pagoi 1.5 miliardë dollarë për automjetet e blinduara Stryker dhe Norvegjia bleu helikopterë me shumë funksione me vlerë 1 miliard dollarë. Republika Çeke bleu 5.6 miliardë dollarë avionë dhe municione F-35.

Jashtë Evropës, raporti i armëve tregoi se Koreja e Jugut pagoi 5 miliardë dollarë për avionët F-35 dhe Australia 6.3 miliardë dollarë për avionët C130J-30 Super Hercules. Japonia arrin një marrëveshje prej 1 miliard dollarësh për aeroplanët e vëzhgimit E-2D Hawkeye.

“Transfertat e armëve dhe tregtia e mbrojtjes janë mjete të rëndësishme të politikës së jashtme të SHBA me implikime të mundshme afatgjata për sigurinë rajonale dhe globale,” tha Departamenti i Shtetit në memon e tij vjetore të lëshuar të hënën.

Shitjet janë rritur gjithashtu nga vendet që largohen nga Rusia, e cila për dekada ishte shitësi i dytë më i madh i armëve pas SHBA-së, sipas kreut të departamentit të tregtisë së armëve.

Kategoritë
BotaLajme