SHBA do t’i transferojë Izraelit bomba me vlerë 320 milionë dollarë

SHBA do t’i transferojë administratës së Tel Avivit një bombë precize me vlerë 320 milionë dollarë.

Mbështetja më e madhe për sulmet e Izraelit në Gaza vjen nga SHBA…

Izraeli, të cilin Joe Biden e vizitoi dhe shprehu shpesh mbështetje për të, vrau më shumë se 10 mijë civilë.

Duke thënë se pas reagimit të botës filluan negociatat me Izraelin për një pauzë humanitare të konfliktit.

Prodhuesi i armëve Rafael USA do t’ia transferojë bombat kompanisë së saj mëmë izraelite për përdorim izraelit, sipas korrespondencës së parë nga Wall Street Journal.

Informacioni erdhi nga Biden

Gazeta shkroi se administrata Biden njoftoi zyrtarisht udhëheqësit e Kongresit për transferimin më 31 tetor.

“Pauza taktike…”

Lajmi erdhi menjëherë pasi Shtëpia e Bardhë tha se presidenti Joe Biden dhe kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu po “diskutonin mundësinë e pauzave taktike” për të lejuar civilët të largohen në mënyrë të sigurt nga fushat e betejës në një kohë kur thirrjet për një armëpushim po rriten.

Netanyahu hodhi poshtë thirrjet për një armëpushim të dielën e kaluar, duke thënë se nuk do të kishte një armëpushim të tillë derisa të gjithë pengjet izraelitë të ktheheshin nga Hamasi.

Kategoritë
BotaLajme