Senatori francez arrestohet me dyshimin se drogoi një deputete me qëllim që ta përdhunonte

Një senator francez është arrestuar dhe marrë në pyetje nga policia me dyshimin se ka droguar një deputete me qëllimin për ta përdhunuar ose sulmuar seksualisht.

Joël Guerriau, 66 vjeç, një politikan i qendrës së djathtë të Les Indépendants, u arrestua këtë javë në shtëpinë e tij në Paris, e cila u kontrollua së bashku me zyrën e tij.

Zyra e prokurorit francez i tha Agence France-Presse (AFP) se Guerriu, një senator për Loire-Atlantique, po merrej në pyetje për “dhënien e një substance ndaj një personi pa dijeninë e tij që mund të ndryshonte aftësinë e tij dalluese ose kontrollin e veprimeve të tyre në urdhër për të kryer një përdhunim ose sulm seksual”.

Ngjarja e dyshuar ka ndodhur mbrëmjen e së martës.

AFP raportoi se gruaja që paraqiti ankesën në polici ishte një anëtare e dhomës së ulët të parlamentit, Assemblée Nationale, por ajo nuk është emëruar dhe zyra e prokurorit nuk ka dhënë asnjë informacion për të.

Gruaja dyshohet se u sëmur pasi kishte pirë nga një gotë në shtëpinë e Guerriau. Ajo nuk është në një lidhje me senatorin. Prokurorët thanë se testet mjekësore për gruan zbuluan praninë e ekstazisë. Një kontroll në shtëpinë e senatorit gjeti ekstazë, raportoi AFP.

Guerriau, një bankier, u zgjodh në senat në vitin 2011 dhe është nënkryetar i komisionit  të punëve të jashtme, mbrojtjes dhe forcave të armatosura.

Avokati i tij, Rémi-Pierre Drai, tha: “Ne jemi shumë larg nga interpretimi i pahijshëm që mund të nxirret nga artikujt e parë në media”.

Drai shprehu zemërimin e tij që disa elemente nga hetimi ishin shfaqur në mediat franceze dhe tha se ai nuk do të jepte “asnjë informacion” për rastin “për respekt” për klientin e tij dhe gruan që bëri ankesën.

Kategoritë
BotaLajme