Senatori amerikan Bernie Sanders: Bota duhet të veprojë tani për Gazën

Senatori amerikan Bernie Sanders i Vermontit i bëri thirrje Kongresit Amerikan dhe botës që të veprojnë tani për të parandaluar vdekjen e më shumë njerëzve të pafajshëm në Gaza.

Kanë kaluar 27 ditë që kur Izraeli nisi operacionet në Gaza duke përdorur si justifikim sulmet e Hamasit.

Izraeli, i cili kreu një tjetër masakër civile të paprecedentë në botën moderne duke thënë “Ne do t’i japim fund Hamasit”, bën gjithashtu një vesh të shurdhër ndaj thirrjeve për një armëpushim humanitar.

Senatori hebre amerikan bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm

Senatori amerikan Bernie Sanders nga Vermont, vetë hebre, tha se kishte një “krizë të tmerrshme humanitare” në Rripin e Gazës, ku mijëra njerëz të pafajshëm ishin në prag.

Socialist Sanders, duke punuar me Demokratët e Senatit, tha në një deklaratë të mërkurën.

Sanders, kryetar i Komitetit të Shëndetit, Arsimit, Punës dhe Pensioneve të Senatit të SHBA-së, i bëri thirrje Kongresit të marrë masa.

“Mijëra të tjerë do të vdesin pa nevojë”

Ai paralajmëroi se nëse luftimet nuk ndalen, “mijëra njerëz të tjerë do të vdesin pa nevojë”.

Ai shtoi se ishte thelbësore të ndalohej bombardimi për të shpëtuar jetë të pafajshëm dhe për të siguruar kthimin e sigurt të pengjeve.

Sanders, Situata në Gaza sot është një fatkeqësi… Sot, tre javë pas sulmit barbar të Hamasit ndaj civilëve në Izrael që nisi këtë luftë, qindra mijëra burra, gra dhe fëmijë të pafajshëm në Gaza janë në buzë të humnerës.

“Spitalet dhe objektet mjekësore janë në kushte makthi”

Sanders vazhdoi, “Më shumë se një milion njerëz në Gaza janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre dhe rreth 670,000 janë strehuar në objektet e OKB-së, të cilat konsumojnë një litër ujë për person në ditë.”

Ai tha se ata po jetonin në “kushte makthi”, duke vënë në dukje se si u mungonte ushqimi, uji, furnizimet mjekësore ose karburantet për spitalet dhe objektet mjekësore.

“Qindra foshnja në inkubatorë dhe pacientë në mbështetje të jetës përballen me rrezikun e vdekjes nëse gjeneratorëve që i ushqejnë u mbarojnë karburantet”, tha Sanders.

Duke theksuar se korridoret e spitaleve ishin të mbushura me njerëz të plagosur dhe të zhvendosur, ai tha se mjekët e mbingarkuar duhej të largonin pacientët ose të operonin pa anestezi apo antibiotikë.

Kategoritë
BotaLajme