Rusia pretendon se ka goditur sistemin amerikan të mbrojtjes ajrore Patriot në Kiev

Në deklaratën e Ministrisë së Mbrojtjes thuhet se Rusia goditi objektet e magazinimit që përmbanin municione, armë dhe pajisje të dorëzuara nga perëndimi, duke pretenduar se të gjitha objektivat u goditën

Rusia pretendon se një raketë hipersonike Kinzhal goditi një sistem të mbrojtjes ajrore Patriot të prodhuar nga SHBA-ja në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, gjatë sulmeve të mbrëmshme ajrore, transmeton Anadolu.

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon në një deklaratë se ka kryer “sulme të përqendruara” me armë ajrore dhe detare me rreze të gjatë veprimi në pikat e dislokimit të forcave të armatosura ukrainase.

Në deklaratë thuhet se Rusia goditi objektet e magazinimit që përmbanin municione, armë dhe pajisje të dorëzuara nga perëndimi, duke pretenduar se të gjitha objektivat u goditën.

Në deklaratë gjithashtu thuhet se gjatë ditës, sistemet ruse të mbrojtjes ajrore goditën shtatë raketa Storm Shadow, tri raketa HARM dhe shtatë raketahedhës të shumëfishtë HIMARS.

Më herët, ministri ukrainas i Mbrojtjes, Oleksii Reznikov, përmes një postimi në Twitter njoftoi se gjashtë raketa hipersonike Kinzhal u rrëzuan mbi Kiev.

“Faleminderit anëtarëve të shërbimit tonë të Forcave Ajrore dhe shteteve tona partnere, të cilët investuan në sigurimin e qiejve mbi Ukrainën dhe gjithë Evropën”, tha Reznikov, duke shtuar se armët ruse “mund dhe duhet të kundërshtohen nga ato perëndimore”.

Përpos kësaj, Drejtoria e Komunikimeve Strategjike e Ukrainës pretendon se u rrëzuan nëntë raketa Kalibr dhe tri raketa balistike.

Drejtoria shtoi se Rusia përdori dronët Shahed gjatë sulmeve dhe gjithashtu kreu operacione të zbulimit ajror me tre dronë operativo-taktikë.

Kategoritë
BotaLajme