Rusia lëshon urdhër arrest për Yulia Navalnaya, të venë e ish liderit të opozitës ruse

Autoritetet ruse lëshuan të martën një urdhër arresti në mungesë për Yulia Navalnaya, e veja e liderit të ndjerë të opozitës Alexei Navalny. Sipas asaj që raportojnë mediat e huaja, në gjykatë në Moskë e akuzoi atë si pjesë të një grupi ekstremist.

Ajo aktualisht jeton jashtë Rusisë, por do të përballej me arrestimin e menjëhershëm nëse do të kthehej në territorin rus.

Burri i saj u përball me një urdhër arresti të ngjashëm ndërsa po merrte trajtim për helmimin nga Novichok në Berlin. Kur u kthye në Rusi, ai u arrestua dhe u dënua për akuza për ekstremizëm me 19 vjet burg.

Ai vdiq në burg në shkurt të këtij viti.

Kategoritë
BotaLajme