Rusët pretendojnë se instruktorët e NATO-s po përgatisnin ushtrinë ukrainase që në vitin 2018

Një punonjës i agjencisë ruse të zbatimit të ligjit tha për RIA Novosti se instruktorë nga vendet anëtare të NATO-s që flasin anglisht dhe polonisht kryen trajnime speciale për eksploziv ndaj minave për personelin ushtarak ukrainas në vitin 2018.

Burimi komentoi fotot dhe videot nga telefonat inteligjentë të ushtarëve ukrainas të vrarë në rajonin e Donetskut, të cilat u vunë në dispozicion të një agjencie ruse të lajmeve. Sipas meta të dhënave të fotove dhe videove, dëshmohet se ato janë realizuar në vjeshtën e vitit 2018, dhe ato tregojnë instruktorë në gjuhën polake dhe angleze duke u mësuar ukrainasve aftësi të veçanta, si kërkimi i makinave, krijimi i mjeteve shpërthyese nga materiale të improvizuara dhe si.

Trajnimi dyshohet se është kryer në terrenin ushtarak të Javorivit në rajonin Lviv, në qendrën ndërkombëtare për ruajtjen e paqes dhe sigurisë së Akademisë Kombëtare të Forcave Tokësore. Një nga telefonat e gjetur tek një ushtar i vrarë gjatë sulmit në bastionin ukrainas në Mariinka dyshohet se i përkiste një personi të quajtur Volodymyr Varga, i lindur në 1990.

“Ushtarët u trajnuan në vjeshtën e vitit 2018. Nuk ishte një stërvitje e zakonshme me shumë qëllime, por një stërvitje e njësive speciale. Bëhet fjalë për sulme ndaj ndërtesave, makina, kontrolle makinash, kapjen e ushtarëve të armikut dhe të ngjashme”, shpjegon Zyrtar i sigurisë ruse.

Kategoritë
BotaLajme