Ronaldo akuzohet për “marketing në pritë”, duke mbajtur në fushë një pajisje që nuk duhej ta kishte

Cristiano Ronaldo ishte gati një tragjedi për Portugalinë në ndeshjen e 1/16-tës së Euro, pasi humbi një penallti në kohën shtesë, por “brazilianët europianë” gjithsesi arritën të avancojnë në penallti.

Pas ndeshjes, në publik u publikuan informacione për rrahjet e zemrës së Ronaldos teksa ai po ekzekutonte penalltinë në penallti, kur e realizoi dhe teknologjia tregoi se rrahjet e zemrës së tij ishin vetëm 100 rrahje në minutë.

Për këtë informacion është përgjegjës kompania The Overlap, pajisjen e së cilës Ronaldo e ka mbajtur gjatë ndeshjes, e cila mund t’i shkaktojë problem portugezit sepse kompania e përmendur mburrej publikisht me të dhënat e grumbulluara.

Përkatësisht, Ronaldo tani akuzohet për “marketing pritë” apo “reklamim në pritë”, dhe mund të gjobitet nga UEFA nëse ndjek parimet e saj nga e kaluara.

“Cristiano dhe WHOOP po reklamojnë nga një pritë për Euro 2024. Lojtari dhe kompania duhet të ndëshkohen sepse ajo që ata po bëjnë është e paligjshme,” tha Ricardo Fort, biznesmen dhe ish-kreu i sponsorizimeve globale në Visa dhe Coca-Cola.

“Postimi përdor një ngjarje të UEFA-s, emrat e ekipeve dhe një foto të një lojtari nga ajo ngjarje. Mbivendosja nënkupton që ka një lidhje të caktuar me ngjarjen, kur në fakt nuk ekziston. Është e paligjshme dhe fakti që ka pa konkurrencë nuk do të thotë se shkeljet mund të tolerohen”, shpjegoi Fort.

Në të kaluarën, UEFA e gjobiti danesin Nicklas Bendtner deri në 80,000 euro për një shkelje identike, por edhe e pezulloi atë për një ndeshje ndërkombëtare.

Ishte në vitin 2012 kur Bendtner shënoi një gol në Euro dhe ngriti fanellën e tij për të zbuluar të brendshmet Paddy Power.

Tani është radha e UEFA-s dhe nëse Ronaldo do të jetë njësoj si Bendtner, mbetet për t’u parë.

Kategoritë
Sport