Reagon edhe ministri Aliu: Beogradi ka urdhëruar sulmin në veri – Akte të tilla terroriste nuk kalojnë dhe kriminelët e luftës do të dënohen

“Kundër arrestimit të djeshëm të tre të dyshuarve për krime lufte në Kosovë, Beogradi ka urdhëruar që të hidhet granatë luftarake në Mahallën e Boshnjakëve në Mitrovicë”.

Kështu ka deklaruar ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, duke thënë se kjo është një kundërpërgjigje e Serbisë pas arrestimit të tre serbëve, të cilët dyshohen për masakra e tortura ndaj shqiptarëve në Vushtrri e në Burgun e Smrekonicës.

Ai, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se krimet e luftës duhet të dënohen në emër të paqes dhe në emër të të ardhmes e të dyshuarit për krime lufte duhet të vendosen para drejtësisë.

“Është fatkeqësi që Serbia udhëhiqet edhe tash nga një qeveri që mbron, strehon dhe adhuron kriminelët e luftës. Kundër arrestimit të djeshëm të tre të dyshuarve për krime lufte në Kosovë, Beogradi ka urdhëruar që të hidhet granatë luftarake në Mahallën e Boshnjakëve në Mitrovicë. Kjo tregon qartazi mentalitetin e Vuçiqit dhe njerëzve të tij dhe se si i qasen ata të kaluarës gjenocidale”, ka shkruar Aliu.

Ai ka thënë se Vuçiqi vazhdon të mendojë e të veprojë njëjtë siç ka bërë edhe në kohën sa i shërbente Millosheviqit, por siç thotë ai, tani “mundësitë i ka shumë më të vogla”.

“Kriminelët e luftës do të dënohen, sepse Kosova është e angazhuar për normalitet, drejtësi dhe paqe. Akte të tilla terroriste nuk kalojnë”, ka vijuar ai.

Edhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka thënë se sulmi me granatë dore në Lagjen e Boshnjakëve ka ardhur si reagim ndaj arrestimit të tre serbëve të akuzuar për krime gjatë luftës në Kosovë.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi