Reagimi i presidentit izraelit Herzog ndaj Angelina Jolie që mbron Gazën

Isaac Herzog tha për Jolie: “Unë mendoj se ajo kurrë nuk shkoi në Gaza, nuk erdhi kurrë këtu. Ajo kurrë nuk i pa faktet në terren.”

Vazhdojnë reagimet kundër Izraelit, i cili e ktheu Gazën në një burg të hapur…

Një nga këto reagime ka ardhur nga ylli i njohur Angelina Jolie. Jolie tha: “Ajo që po ndodh në Izrael është një akt terrorizmi. Megjithatë, kjo nuk pasqyron jetët e pafajshme të humbura gjatë bombardimeve të civilëve në Gaza, të cilët nuk kanë ku të shkojnë, nuk kanë qasje në ushqim dhe ujë, nuk kanë asnjë mundësi. të evakuimit, dhe nuk kanë as të drejtën elementare njerëzore për të kaluar kufirin për strehim.”

Jolie reagoi gjithashtu ndaj sulmit të Izraelit në kampin e refugjatëve Cibaliye në Gaza dhe bëri thirrje për një armëpushim.

Më pas, presidenti izraelit Isaac Herzog filloi të reagojë ndaj yllit të famshëm.

“Njerëzit në Gaza e dinë se ka luftë”

Isaac Herzog ishte i ftuar i personazhit televiziv britanik Piers Morgan dhe kritikoi yllin e Hollivudit. Herzog tha se ai kundërshtoi plotësisht kritikat e Jolie në lidhje me sulmin në Gaza dhe deklaroi se aktorja e njohur nuk kishte qenë kurrë në Palestinë apo Izrael.

“Unë mendoj se ajo kurrë nuk ka qenë në Gaza, ajo kurrë nuk ka qenë këtu. Ajo kurrë nuk i ka parë faktet në terren,” tha Herzog, duke shtuar, “Më vjen keq, por njerëzit në Gaza e dinë se ka një luftë, por nuk ka krizë humanitare që do t’i pengonte ata të mbijetonin.”

“Përkundrazi, ekziston një zonë e sigurt në pjesën jugore të Gazës, e pranuar nga bashkësia ndërkombëtare dhe Izraeli, në mënyrë që qytetarët të mund të zhvendosen në atë zonë dhe të kenë kujdes të plotë”, tha presidenti izraelit.

Herzog; Izraeli vuri në dukje një “rritje të madhe dhe dramatike të ndihmave humanitare për Gazën”, për të cilën pretendoi se ishte “mbështetur në mënyrë efektive” nga Shtetet e Bashkuara, Kombet e Bashkuara dhe vende të tjera.

Duke thënë se banorët e Gazës mund të largohen nga rajoni dhe kështu do ta pastrojnë rajonin nga terroristët, Herzog tha: “Me fjalët e saj, Angelina Jolie nuk i jep të drejtën popullit izraelit të mbrohet”.

Kategoritë
BotaLajme