Raporti: Izraeli përdori bomba me fosfor të bardhë të prodhuar nga SHBA në Liban

Izraeli përdori municione me fosfor të bardhë të furnizuar nga SHBA në një sulm të tetorit në Libanin jugor që plagosi të paktën nëntë civilë dhe u dogj të paktën katër shtëpi, sipas një analize të Washington Post të fragmenteve të predhave të gjetura në fshatin Dheira.

Një gazetar që punonte për gazetën gjeti mbetje të tre fishekëve të artilerisë 155 mm të qëlluara në fshatin e vogël, që ndodhet afër kufirit me Izraelin, shkruan Al Jazeera.

Kodet e prodhimit të loteve të gjetura në predha përputhen me nomenklaturën e përdorur nga ushtria amerikane për të kategorizuar municionet e prodhuara në vend, të cilat tregojnë se ato janë bërë nga depot e municioneve në Luiziana dhe Arkansas në 1989 dhe 1992, thuhet në raport.

Ngjyra e gjelbër e çelur dhe shenjat e tjera – si “WP” e shtypur në njërën prej predhave – janë në përputhje me raundet e bardha të fosforit, sipas ekspertëve të armëve të cituar nga botimi.

Në tetor, menjëherë pas sulmit, hetimi i Human Rights Watch tha se pamjet e verifikuara të marra në Liban dhe Gaza tregonin përdorime të shumta të fosforit të bardhë të gjuajtur nga artileria mbi portin e qytetit të Gazës dhe dy vendndodhje rurale përgjatë kufirit Izrael-Liban.

Kategoritë
BotaLajme