Qyteti palestinez i Jerikos i vuri një rrugë me emrin Aaron Bushnell, ushtari amerikan që u dogj për shkak të Gazës

Qyteti palestinez i Jerikos i vuri një rrugë me emrin Aaron Bushnell, një anëtar i Forcave Ajrore të SHBA-së, i cili i vuri flakën vetes përpara ambasadës izraelite në Uashington duke protestuar kundër luftës në Gaza.

25-vjeçari, i cili vdiq më 25 shkurt, “sakrifikoi gjithçka” për palestinezët, tha kryetari i bashkisë së Jerichos, Abdul Karim Sidr, pasi u zbulua tabela e rrugës të dielën.

“Ne nuk e njihnim atë dhe ai nuk na njihte ne. Nuk kishte asnjë lidhje shoqërore, ekonomike apo politike mes nesh. Ajo që ne ndajmë është dashuria për lirinë dhe dëshira për të kundërshtuar këto sulme në Gaza,” tha kryebashkiaku para një turme të vogël të mbledhur në rrugën e re Aaron Bushnell.,

Bushnell transmetoi drejtpërdrejt vetëdjegjen e tij në platformën e mediave sociale Twitch, duke deklaruar se ai “nuk do të ishte më bashkëpunëtor në gjenocid” dhe duke thirrur “Palestinë e lirë” ndërsa ndezi zjarrin. Punonjësit e policisë kanë shuar zjarrin, por ai ndërroi jetë pak orë më vonë në spital.

Ofensiva izraelite në Gaza vrau më shumë se 31,000 njerëz, shumica prej tyre gra dhe fëmijë.

Në Jeriko, akti i Bushnellit konsiderohet si shprehja më e fortë e solidaritetit me qytetarët. Amani Rayan, një anëtar i këshillit të qytetit të Jerikos, i cili u rrit në Gaza dhe u transferua në Bregun Perëndimor të pushtuar për të studiuar në moshën 19-vjeçare, tha: “Bushnell sakrifikoi gjënë më të çmuar, pavarësisht bindjeve tuaja. Ky njeri i dha të gjitha privilegjet e tij për fëmijët e Gazës”.

Rayan e krahasoi amerikanen me shitësin tunizian të frutave Mohamed Bouazizi, i cili ishte një vit më i madh se Bushnell kur i mori jetën në të njëjtën mënyrë në vitin 2010. Vetëdjegja e tij ndezi revolucione në të gjithë Lindjen e Mesme dhe shumë në SHBA, duke përfshirë edhe presidentin e atëhershëm Barack Obama, i cili i bëri homazhe atij.

“Bushnell donte të ndezte një shkëndijë të fuqishme, të rindezte kauzën tonë,” tha Rayan.

Jericho thirri rrugën vetëm dy javë pas vdekjes së Bushnell. Ata gjithashtu e quajtën sheshin për Afrikën e Jugut pasi qeveria e saj e çoi Izraelin në një gjykatë ndërkombëtare, duke e akuzuar atë për gjenocid.

“Këta emra do të tërheqin vëmendjen e vendasve dhe vizitorëve,” tha Sidr, duke shtuar se ata ndjekin një precedent pas vdekjes së aktivistes Rachel Corrie. Një rrugë në Ramallah mban emrin e një gruaje amerikane, e cila u shtyp për vdekje nga një buldozer në vitin 2003, ndërsa përpiqej të ndalonte ushtrinë izraelite të shkatërronte shtëpitë në Gaza.

Jeriko është një qytet historik që shpesh konsiderohet si porta e Palestinës. Udhëheqësi i atëhershëm i Organizatës për Çlirimin e Palestinës (PLO), Yasser Arafat, u shfaq në ballkonin e Bashkisë kur u kthye nga mërgimi me dekada pas marrëveshjes së Oslos.

Një nga qytetet më të vjetra të banuara vazhdimisht në Tokë, siti arkeologjik i Tell es-Sultan u shtua në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s vitin e kaluar. Ai përfshin mbetjet e 29 qyteteve me shtresa, duke përfshirë një kullë guri 10,000-vjeçare.

Rruga Aaron Bushnell ndodhet në jug të qytetit në një zonë të njohur të pallateve dhe parqeve, ku njerëzit bëjnë hipur mbi kalë dhe karting. Ajo ndahet nga rruga Mahmoud Darwish, e quajtur sipas poetit kombëtar jozyrtar të Palestinës.

Kategoritë
BotaLajme