Qyteti italian në qendër të vëmendjes për shkak të vendimit të kryetares së bashkisë për të ndaluar faljen e myslimanëve

Konfrontime të shumta verbale kanë ndodhur muajt e fundit në qytetin port italian të Adriatikut, Monfalcone, për shkak të vendimeve të kryebashkiakut të ekstremit të djathtë Anna Maria Cisint që prekin popullsinë myslimane.

E fundit në një seri tronditjesh për muslimanët në këtë qytet erdhi kur Shoqata Kulturore Darus Salaam mori një zarf që përmbante dy faqe të djegura të Kuranit. Ajo u punësua menjëherë pasi kryebashkiaku Cisint ndaloi lutjet në ambientet e zyrës.

“Ishte e dhimbshme, një fyerje e rëndë që nuk e prisnim. Por nuk ishte rastësi. Letra ishte një kërcënim, i krijuar nga një fushatë urrejtjeje që shkaktoi toksicitet,” tha Bou Konate, president i Shoqatës.

Popullsia e Monfalcone kohët e fundit tejkaloi 30,000 njerëz. Një trend i tillë pozitiv demografik normalisht do të ishte një lajm i mirë në një vend që po lufton me një rënie të shpejtë të lindjeve, por në Monfalcone, ku Cisint ka ushqyer një axhendë anti-islame që kur fitoi mandatin e tij të parë në 2016, rritja nuk u mirëprit.

Rritja e popullsisë së qytetit i atribuohet kryesisht një kantieri të madh anijesh në pronësi të gjigantit shtetëror Fincantieri, politika e kontraktimit të të cilit gjatë dy dekadave të fundit ka çuar në një fluks të madh punëtorësh të huaj të kualifikuar, kryesisht nga Bangladeshi. Puna më e lirë e emigrantëve është shumë më e madhe se italianët, veçanërisht gjatë periudhave të pikut të ndërtimit të anijeve të mëdha turistike.

Komuniteti i Bangladeshit në Monfalcone forcohet më tej nga të afërmit që vijnë përmes politikës së bashkimit familjar, të cilën Cisint do të donte ta kufizonte, dhe fëmijët e tyre të lindur në Itali.

Sot, komuniteti përbën 6,600 nga 9,400 banorët e lindur jashtë vendit të Monfalcone, sipas të dhënave të ofruara nga Cisint gjatë një interviste me Observer.

Emigracioni ndryshoi përbërjen e qytetit. Ka një sërë dyqanesh dhe restorantesh në pronësi të huaj, si dhe një rrjet shtigjesh për biçikleta që përdoren kryesisht nga Bangladeshët, pasi biçikletat janë forma kryesore e tyre e transportit.

“Nëse nuk do të ishte për kontributin e komunitetit të huaj, Monfalcone do të ishte bërë një qytet fantazmë,” tha Enrico Bullian, një këshilltar i majtë për rajonin më të gjerë Friuli-Venezia Giulia.

Cisint, një politikan i mbështetur nga partia Lidhja e Matteo Salvinit dhe Vëllezërit e Italisë, partia e udhëhequr nga kryeministri italian Giorgia Meloni, fitoi rizgjedhjen në vitin 2022, kryesisht në një histori anti-emigracioni që lehtësoi ngritjen e së djathtës italiane në pushtet.

Një nga lëvizjet e saj të para ishte heqja e stolave ​​në sheshin kryesor, gjoja sepse përdoreshin më së shumti nga emigrantët. Cisint u përpoq të kufizonte numrin e fëmijëve të huaj në shkolla, ndërsa kriket, i njohur në mesin e Bangladeshit, u hoq nga festivali sportiv. Verën e kaluar, ajo i ndaloi gratë muslimane të veshin burkini në plazh.

Megjithatë, më së shumti bëri jehonë ndalimi i namazit të Cisintës në nëntor, i cili vlen edhe për Qendrën Kulturore Myslimane.

“Ka pasur një ndikim të madh. Ne u lutëm këtu në mënyrë paqësore për më shumë se 20 vjet. Por ky nuk ishte vetëm një vend për t’u lutur – njerëzit vinin për t’u takuar, për të biseduar. Fëmijët vinin në klasa pas shkollës. Ka shumë qendra kulturore islame anembanë Evropë ku mund të lutesh dhe askush nuk të pengon”, tha Konate.

Cisint pretendoi se muslimanët shkelën rregullat e planifikimit urban, sepse objektet ishin të destinuara për përdorim tregtar dhe jo për lutje. Siguria ishte një tjetër faktor, tha ajo, pasi anëtarët e publikut i dërguan fotot që tregonin “qindra njerëz” që hynin në ambiente në të njëjtën kohë.

“Unë nuk thashë ‘mbylle dhe nuk mund të falesh’. Hapësira u përdor në mënyrë të shtrembëruar – ishte një xhami. Ata duhet të respektojnë ligjet,” tha Cisint.

Ndalimi erdhi në mes të një propozimi nga partia e Melonit për të mbyllur qindra hapësira të faljes myslimane jo-xhamie në të gjithë vendin.

I pyetur për të komentuar “situatën e Monfalcone” gjatë një konference për shtyp në fillim të janarit, Meloni, i cili prej kohësh ka protestuar kundër “islamizimit” të Evropës, tha:

“Ata që vendosin të jetojnë në Itali duhet të respektojnë normat italiane”.

Konate tha se muslimanët e Monfalcone kanë qenë gjithmonë të respektueshëm ndaj ligjit, siç reflektohet në shkallën jashtëzakonisht të ulët të krimit në qytet dhe se motivi i kryebashkiakut ishte të pakësonte të drejtën e tyre kushtetuese italiane për t’u lutur.

Ai ndalim për banorët shënoi një moment ‘pellg ujëmbledhës’.

Më 23 dhjetor, rreth 8,000 njerëz protestuan kundër masës dhe fushatës anti-islame të Cisintës, e cila shumë besojnë se po përdoret për të rritur profilin e saj me shpresën për të kandiduar në zgjedhjet evropiane të qershorit.

Komuniteti Mysliman po apelon gjithashtu ndalimin e lutjeve përmes gjykatës administrative rajonale.

“Për herë të parë ne thamë ‘duhet të mbrohemi’,” tha Konate, i cili, si shumë prej myslimanëve të Monfalcone, është një shtetas italian.

Cisint tha se rritja eksponenciale e popullsisë së lindur jashtë ka ushtruar presion mbi shërbimet sociale të Monfalcone. Por ajo nuk ka asnjë problem me komunitetin tjetër të rëndësishëm të huaj në qytet – rumunët.

“Ata vijnë, integrohen dhe respektojnë normat italiane”, tha ajo.

Cisint rendit stereotipat për muslimanët, si për shembull gratë që detyrohen të mbajnë maska ​​​​për fytyrën dhe ecin pas burrave. Ajo pretendon se ka bërë shumë për komunitetin, duke përfshirë ndërtimin e më shumë shkollave “sepse kanë shumë foshnje”. Ajo akuzon myslimanët se nuk duan të mësojnë italisht dhe nëse e bëjnë, qëllimi kryesor është marrja e nënshtetësisë.

Mes tensioneve, një grup grash i përbërë nga italianë vendas dhe të huaj doli për të kapërcyer ndarjen e shkaktuar nga politikat e Cisintës.

Nahida Akhter, një studente 27-vjeçare dhe vajza e një punëtori të Fincantieri, e cila ka jetuar në Monfalcone që nga fëmijëria, tha në një takim të fundit:

“Është e rëndësishme që ky grup të ndajë ide dhe të ndihmojë në ndryshimin e mendjeve të atyre që janë të fiksuar në të njëjtat paragjykime”, tha ajo, duke shtuar se Monfalcone është shtëpia e të gjithëve.

Kategoritë
BotaLajme