Qindra persona përkujtojnë ushtarin amerikan që i vuri flakën vetes para ambasadës izraelite

Qindra persona, duke përfshirë hebrenj amerikanë, përkujtojnë ushtarin amerikan që i vuri flakën vetes para ambasadës izraelite duke protestuar kundër luftës në Gaza

Qindra njerëz, duke përfshirë hebrenj amerikanë, u mblodhën në vendin e incidentit të djeshëm për të përkujtuar Aaron Bushnell-in, një ushtar i Forcave Ajrore të SHBA-së, i cili i vuri flakën vetes përpara ambasadës izraelite në Washington, raporton Anadolu.

Në videon e publikuar drejtpërdrejt në rrjetet sociale, Bushnell tha se ai nuk do të ishte bashkëpunëtor në gjenocidin në Gaza.

Demonstruesit që mbanin parulla, pankarta dhe flamuj palestinezë, protestuan kundër sulmeve vdekjeprurëse të Izraelit në Gaza me slogane të ndryshme. Anëtarët e grupit lanë lule dhe ndezën qirinj përpara ambasadës në kujtim të Bushnell-it.

Kategoritë
BotaLajme