Qindra izraelitë protestojnë për të kërkuar marrëveshje për shkëmbimin e pengjeve

Protesta ndodhi pranë Parkut Shkencor Rehovot dhe pjesëmarrësit kërkuan gjithashtu zgjedhje të parakohshme.

Qindra izraelitë demonstruan të shtunën në Rehovot afër Tel Avivit për të kërkuar lirimin e pengjeve të mbajtur në Rripin e Gazës, transmeton Anadolu.

Protesta ndodhi pranë Parkut Shkencor Rehovot dhe pjesëmarrësit kërkuan gjithashtu zgjedhje të parakohshme, sipas gazetës Yedioth Ahronoth.

Gazeta tha se disa familje të pengjeve në Gaza morën pjesë në demonstratë.

Pritet që intensiteti i protestave të rritet, duke përfshirë gjithë Izraelin.

Tel Avivi beson se 134 izraelitë po mbahen në Gaza, ndërsa Izraeli mban 9.000 palestinezë në burgjet e tij.

Izraeli ka vrarë më shumë se 34.600 palestinezë që nga një sulm ndërkufitar i Hamasit më 7 tetor, në të cilin u vranë më pak se 1.200 izraelitë dhe u morën peng rreth 250.

Në një marrëveshje të mëparshme në nëntor u bë lirimi i 81 izraelitëve dhe 24 të huajve në këmbim të 240 palestinezëve, duke përfshirë 71 gra dhe 169 fëmijë.

SHBA-ja, Katari dhe Egjipti janë përpjekur të ndërmjetësojnë një marrëveshje për lirimin e pengjeve të mbetur izraelitë.

Konflikti ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme, krahas mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), e cila në janar nxori një vendim të përkohshëm që urdhëroi Tel Avivin të ndalonte aktet gjenocidale dhe të merrte masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Kategoritë
BotaLajme