Putin thotë se marrëdhëniet ruso-turke po ecin përpara falë vullnetit politik të Erdoğanit

Presidenti rus la të kuptohet se sanksionet perëndimore po e pengojnë zhvillimin e lidhjeve ekonomike midis Rusisë dhe Türkiyes

Presidenti rus Vladimir Putin vlerësoi rolin e homologut të tij turk Recep Tayyip Erdoğan në promovimin e marrëdhënieve midis dy vendeve, raporton Anadolu.

Duke folur në një konferencë shtypi në Astana të Kazakistanit, Putin la të kuptohet se sanksionet perëndimore po e pengojnë zhvillimin e lidhjeve ekonomike midis Rusisë dhe Türkiyes.

“Ajo që pengon (zhvillimin e marrëdhënieve) dihet mirë. Ajo që po i ndihmon (marrëdhëniet) të ecin përpara (është) vullneti politik i presidentit Erdoğan”, tha Putin.

Në një takim me homologun Erdoğan në margjinat e samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO) në Astana të mërkurën, Putin tha: “Marrëdhëniet midis Rusisë dhe Türkiyes po përparojnë pavarësisht sfidave aktuale në botë”.

Nga ana e tij, presidenti turk tha: “Rruga e vendit tonë është e fortë dhe vazhdon të forcohet dhe ne duam të zhvillojmë më tej marrëdhëniet e ngrohta midis Rusisë dhe Türkiyes”.

Në fillim të kësaj jave, duke përmendur lidhjet e forta të vendit, Erdoğan dhe Putin shprehën gatishmërinë që lideri rus të vizitojë edhe një herë Türkiyen.

Udhëheqësit dihet se kanë telefonata të shpeshta për të diskutuar çështjet dypalëshe dhe rajonale.

Kategoritë
BotaLajme