Putin ftoi përfaqësuesit e të gjitha fraksioneve palestineze në Moskë: Qëllimi është bashkimi?

Në fund të shkurtit, Moska do të presë një takim ndër-palestinez në të cilin Rusia ka ftuar të gjitha organizatat palestineze, duke përfshirë Hamasin dhe Xhihadin Islamik.

I dërguari presidencial i Moskës për Lindjen e Mesme dhe Afrikë Mihail Bogdanov tha se takimi do të mbahet nga 29 shkurt deri më 2 mars.

Moska ka ftuar përfaqësues të të gjitha forcave politike palestineze, duke përfshirë ato në Siri, Liban dhe vende të tjera të Lindjes së Mesme, tha Bogdanov, i cili është gjithashtu zëvendësministër i Jashtëm, për agjencinë shtetërore të lajmeve TASS. Përfaqësuesit e rreth 14 organizatave ishin të ftuar, duke përfshirë Hamasin dhe Xhihadin Islamik, tha ai.

“Qëllimi i Moskës është të ndihmojë forcat e ndryshme palestineze të bien dakord për të bashkuar radhët e tyre politikisht. Ne nisemi nga fakti se Organizata për Çlirimin e Palestinës ishte dhe mbetet përfaqësuesja legjitime e popullit palestinez, komunitetit ndërkombëtar dhe ne e pranuam këtë,” shtoi ministri. .

Bogdanov tha se përqendrimi i njerëzve në Rafah e ndërlikon lirimin e pengjeve dhe shprehu shqetësimin për planin e Izraelit për të zgjeruar operacionin e tij ushtarak.

Izraeli goditi Rripin e Gazës pas një sulmi nga grupi palestinez Hamas në tetor, duke vrarë më shumë se 28,700 njerëz, kryesisht gra dhe fëmijë.

Izraeli është akuzuar për gjenocid para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në një vendim të përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar dhënien e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Kategoritë
BotaLajme