Pse Gjermania përballet me një ekuilibër të vështirë për çështjen e Lindjes së Mesme

Marrëdhënia e veçantë e Gjermanisë me Izraelin ndikon në pozicionin e saj për luftën midis Izraelit dhe Hamasit, por ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock është e gatshme të takohet me shumicën e palëve të përfshira.

Baerbock përfundoi vizitën e saj të tretë në Lindjen e Mesme që kur Hamasi sulmoi Izraelin më 7 tetor.

Ky udhëtim e çoi atë në Izrael, Bregun Perëndimor palestinez, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabinë Saudite. Qëllimi i tij kryesor ishte të lehtësonte vuajtjet e civilëve në Gaza dhe të punonte për të çliruar pengjet e kapur nga Hamasi nga Izraeli gjatë sulmit të tij fillestar.

“Diplomacia gjermane për këtë çështje përballet me një balancë të vështirë. Ajo kërkon ndikimin e të gjitha palëve për t’i dhënë fund këtij konflikti sa më shpejt të jetë e mundur, në një mënyrë që garanton sigurinë e Izraelit dhe krijon perspektiva për palestinezët”, tha Hans-Jakob Schindler për Deutsche Welle. një analist politik me Projektin Kundër Ekstremizmit, një organizatë jofitimprurëse që hulumton kryesisht ekstremizmin islamik.

Pozicioni gjerman në vend të kësaj favorizoi “pushimet humanitare”, ndërsa është e rëndësishme që “Izraeli të arrijë të mposhtë Hamasin”, tha kancelari Olaf Scholz.

Përkatësisht, qeveria gjermane ka theksuar vazhdimisht marrëdhënien e saj të veçantë me Izraelin, duke e shpallur sigurinë e Izraelit “arsyen e saj shtetërore”.

Baerbock e ka dënuar vazhdimisht sulmin e Hamasit. Ajo gjithashtu bëri thirrje për rritjen e dhunës nga kolonët ekstremistë hebrenj izraelitë në Bregun Perëndimor. Komentet e saj se nuk duhet të ketë dëbim nga Gaza, okupim apo zvogëlim territorial të Gazës, u prit me veprim nga rritja e ndihmave humanitare për territoret palestineze.

Natyrisht, kjo nuk i kënaqi të gjithë, veçanërisht palestinezët.

“Të mos bësh thirrje për t’i dhënë fund luftës, duke mbështetur Izraelin me armë, po e inkurajon atë të vazhdojë agresionin kundër popullit tonë në Gaza”, tha Mohammad Shtayyeh, kryeministri palestinez, në një deklaratë pas vizitës së Baerbock në Bregun Perëndimor.

Michael Roth, i cili kryeson komisionin parlamentar për punët e jashtme, vuri në dukje se çështja e një armëpushimi humanitar në Rripin e Gazës është një çështje e ndjeshme për diplomacinë gjermane.

Gjermania ka qëndruar larg thirrjeve për një armëpushim, i cili do të “do të përfitonte vetëm terroristët e Hamasit që mund të forcohen”, tha ai.

Kategoritë
BotaLajme