Pse Bosnja dhe Hercegovina është një destinacion ideal për zhvillimin e turizmit hallall?

Për një kohë të gjatë, udhëtimi hallall ka qenë një temë e madhe diskutimi brenda industrisë së udhëtimit. Me gjithnjë e më shumë muslimanë që udhëtojnë në kërkim të një përvoje kuptimplote, udhëtimi dhe turizmi hallall janë në rritje dhe shumë vende tani po kërkojnë të tërheqin turistë të besimit islam.

Revista britanike Muslimane shkruan se Bosnja dhe Hercegovina është destinacioni i përsosur për udhëtarët myslimanë, pasi është e zhytur në histori dhe trashëgimi islame, ka shumë restorante që ofrojnë ushqim hallall dhe është një vend me popullsi myslimane.

Historia dhe trashëgimia islame

Bosnja është një vend super i pasur për sa i përket historisë dhe trashëgimisë islame, pasi u sundua nga osmanët për pesë shekuj. Për më tepër, me një popullsi të madhe myslimanësh që ende jetojnë në vend, Bosnja lulëzon me trashëgiminë islame. Nga xhamitë madhështore deri te monumentet historike të ndërtuara nga myslimanët osmanë, shenjat e Islamit dhe muslimanëve janë kudo në këtë vend.

“Duhet të vizitoni urën Mehmed Pashë Sokoloviq në Vishegrad për të përjetuar plotësisht madhështinë e veprës madhështore të Mimar Sinanit”, thotë revista.

I konsideruar si një nga arkitektët më të mirë në historinë osmane, Sinani ishte arkitekti i disa prej ndërtesave më të bukura në historinë osmane si Xhamia e Sulejmanijes dhe Xhamia e Sinan Pashës në Stamboll.

“Për një përvojë vërtet të jashtëzakonshme, shkoni në Blagaj, ku do të gjeni një manastir të bukur sufi. I vendosur në buzë të lumit Buna, manastiri qëndron me krenari pas një shkëmbi madhështor. I ndërtuar rreth pesëqind vjet më parë, myslimanë dhe jo. Myslimanët vërshojnë në këtë vend dhe shumë i bashkohen seancave të planifikuara të zikrit”, shkruan revista.

Ashtu si Vishegradi dhe Blagaj, ka shumë vende të tjera në mbarë vendin që u kujtojnë vizitorëve trashëgiminë e madhe islame të Bosnjës. Një vend i tillë është Qendra Përkujtimore e Srebrenicës. Deri më 11 korrik 1995, qyteti i vogël i Srebrenicës njihej si një “zonë e sigurt” për mijëra boshnjakë.

Por gjërat ndryshuan në atë ditë. Burrat boshnjakë u ndanë me forcë nga gratë dhe fëmijët e tyre nga forcat serbe, dhe më shumë se 8,000 burra dhe djem myslimanë u vranë dhe trupat e tyre u hodhën për të fshehur çdo provë.

Ushqim hallall

Gjetja e ushqimit hallall në Bosnje dhe Hercegovinë nuk është aspak e vështirë. Kjo është arsyeja pse shumë udhëtarë myslimanë zgjedhin të kalojnë kohë në këtë vend të bukur që është shtëpia e disa prej kuzhinës më të mirë mesdhetare dhe turke.

Ju rekomandojmë të shkoni në restorantin “Pod Lipom” ku shërbehet një nga gatimet kombëtare të BeH-së e njohur si klepe”, rekomandojnë ata.

Këto janë në thelb petët e mishit të grirë për të cilët janë të famshëm ballkanasit. Unike në mënyrën e tyre, klepa në thelb janë bërë nga brumi që mbushet me mish dhe më pas zihet në avull për të krijuar një strukturë të ngjashme me makaronat. Shërbyer me salcë hudhre, kjo pjatë sigurisht që do të kënaqet!

Për ëmbëlsirë, ata rekomandojnë të provoni tufahi. Një mollë e gatuar në sheqer, e mbushur më pas me arra dhe e shërbyer me shurup dhe krem ​​pana, është një ëmbëlsirë që do të riktheheni vazhdimisht! Vetëm me këtë, sigurohuni që të pini një kafe tradicionale boshnjake për të balancuar ëmbëlsinë e tufahisë dhe hidhësinë e kafesë së fortë.

Xhamitë

Ata mund të kalonin ditë, muaj apo edhe vite duke studiuar dhe admiruar xhamitë e shumta të bukura në Bosnje dhe Hercegovinë. Ndërsa shumë në të kaluarën u përpoqën të heqin qafe gjurmët e monumenteve islamike, BiH është krenare për xhamitë e saj të shpërndara në të gjithë vendin. Në fakt, disa do të thoshin se Bosnja ka disa nga shembujt më të mirë të arkitekturës së xhamive të ndikuar nga osmanët jashtë Turqisë.

Sigurohuni që të vizitoni Xhaminë e Perandorit të shekullit të 15-të, e cila konsiderohet xhamia më e vjetër në Bosnje. Një tjetër për t’u shtuar në listën tuaj është Xhamia Gazi-Husrevbeg e cila u ndërtua shumë vite më vonë. E pajisur me një oborr të gjerë ku fëmijët ecin lirshëm dhe shumë përfshihen në biseda të rastësishme, xhamia ka gjithashtu disa kupola imponuese, një shatërvan të bukur dhe varrin e themeluesit të saj, të cilat të gjitha përfaqësojnë shumë mirë arkitekturën osmane.

Kategoritë
Kulturë