Profesori amerikan vrau dy aktivistë në Panama sepse e shqetësonte të priste në radhë ndërsa ata po protestonin

Personi i armatosur që vrau dy protestues në Panama është një ish-avokat dhe profesor. Viktimat demonstruan kundër kontratës kanadeze të minierave të bakrit. Sulmuesi ishte i zemëruar sepse ishte bllokuar në një turmë, doli nga makina, nxori një armë dhe qëlloi.

Autori është Kenneth Darlington Sr, ish-avokat dhe profesor me nënshtetësi amerikane dhe panameze. Ai ka pasur dënime të mëparshme për armëmbajtje pa leje.

Darlington ishte ngecur në një varg makinash të shkaktuar nga protestuesit që bllokonin rrugën me trupat e tyre, dru dhe goma.

Ai doli nga makina dhe kishte një armë në dorë. Ai filloi të hiqte postblloqe dhe të debatonte me protestuesit. Njëri prej aktivistëve ka bërtitur “Pse nuk gjuan?”, më pas sulmuesi ka gjuajtur të shtënat fatale.

Dy demonstrues u goditën. Njëri ndërroi jetë në vend dhe tjetri u dërgua në spital ku më pas ndërroi jetë. Video e ngjarjes fatkeqe u përhap me shpejtësi në rrjetet sociale.

Sulmuesi më pas u ndalua nga policia dhe u ndalua pas një marrje në pyetje prej dy orësh.

Protestat e shoqëruara me postblloqe shpërthyen në Panama pasi parlamenti më 20 tetor zgjati licencën për nxjerrjen e bakrit për kompaninë kanadeze First Quantum Minerals me procedurë të shkurtuar. Kompania operon minierën më të madhe të bakrit në Amerikën Qendrore në Panama. Falë tij, Panamaja është prodhuesi i 14-të më i madh i këtij metali.

Marrëveshja ka zemëruar shumë aktivistët e klimës. Shkencëtarët e mjedisit janë gjithashtu të shqetësuar se minierat mund të ndotin ujin e pijshëm dhe të dëmtojnë natyrën.

Sindikatat e mësuesve janë kryesisht të përfshirë në demonstrata. Si rezultat, shkollat ​​publike panameze janë mbyllur që nga 23 tetori dhe mësuesit kërcënojnë të mos kthehen në punë derisa parlamenti të anulojë vendimin e tij për të zgjatur minierat.

Kategoritë
BotaLajme