Presidenti iranian, Reisi: Ne nuk do ta fillojmë luftën, por do t’i përgjigjemi fuqishëm çdo tiranie!

Më 28 janar, një sulm me dron u krye në bazën e quajtur Kulla 22, e vendosur në Jordani, afër kufirit me Sirinë, dhe Komanda Qendrore e SHBA (CENTCOM) njoftoi se 3 ushtarë amerikanë u vranë dhe 25 ushtarë amerikanë u plagosën.

Presidenti amerikan Joe Biden tha se sulmi u krye nga “grupe militante radikale të mbështetura nga Irani”.

Administrata e Teheranit hodhi poshtë akuzat se ishte e lidhur me sulmin.

Presidenti iranian Ibrahim Reisi mbajti një fjalim para kombit në provincën Hormuzgan në Gjirin Persik.

“Ne nuk do të jemi partia që nis luftën”

Duke iu përgjigjur kërcënimeve në rritje të SHBA-së kundër Iranit, Reisi tha: “Ne nuk do të jemi pala që do të fillojë një luftë, por nëse ndonjë fuqi përpiqet të ngacmojë Iranin, ne si Iran do të përgjigjemi në mënyrën më të fortë dhe në një mënyrë që do të pendohen”.

Duke theksuar se gjuha “kërcënuese” kundër Iranit nuk do të japë rezultate, Reisi tha: “Në të kaluarën, sa herë që flisnin për Iranin, përdornin gjuhë kërcënimi dhe thoshin “opsionet ushtarake janë në tryezë”. Ne nuk i dëgjojmë më këto fjalë dhe ata thonë “Ne nuk duam një luftë me Iranin”. tha.

Duke thënë se forcat e armatosura iraniane kanë fuqinë dhe pajisjet e nevojshme, Reisi tha: “Sot, kapaciteti mbrojtës i vendit është bërë një forcë parandaluese. Fuqia ushtarake e Iranit nuk përbën kërcënim për asnjë vend në rajon. Përkundrazi, vendet e rajonit mund të mbështetemi në fuqinë tonë ushtarake për stabilitetin dhe sigurinë e rajonit”. tha ai.

Kategoritë
BotaLajme