Presidenti francez Macron po sjell një robot në finalen e Botërorit

Disa të ftuar do të shoqërojnë Emmanuel Macron, presidentin e Francës, në finalen e Kupës së Botës mes Francës dhe Argjentinës këtë të dielë dhe një robot do të jetë mes tyre.

Macron ftoi këngëtaren e operës Farrah El Dibany dhe arbitrin e futbollit Stéphanie Frappart për ta shoqëruar.

El Dibany, i cili ishte këngëtari i parë i operës egjiptian dhe arab që iu bashkua Akademisë së Operës së Parisit, performoi Marseillaise gjatë rizgjedhjes së Macron si president prillin e kaluar.

Nga ana tjetër, Stéphanie Frappart u bë gruaja e parë që arbitroi një ndeshje të Kupës së Botës dhe në fazën e grupeve pati një ndeshje mes Gjermanisë dhe Kosta Rikës.

Më në fund, edhe më e pazakontë, një robot do të shoqërojë Presidentin e Francës në aeroplan.

Siç shkruan RMC Sports, bëhet fjalë për një robot të prodhuar në Francë, i cili do të regjistrojë ndeshjen dhe do ta transmetojë drejtpërdrejt një fëmijë argjentinas të sëmurë dhe të shtruar në spital, i cili do të mund ta ndjekë ndeshjen nga shtrati i spitalit.

Takimi mes Francës dhe Argjentinës është caktuar të dielën në orën 16:00.

Kategoritë
BotaLajme