Postimi ”All Eyes on Rafah” i shpërndarë nga yjet botërore, më shumë se 47 milionë shikime

Një imazh i krijuar nga AI që tregon kampe tendash për palestinezët e zhvendosur dhe slogani “Të gjithë sytë nga Rafah” po përhapet në mediat sociale.

Siç shkruan BBC, postimi është shpërndarë më shumë se 47 milionë herë nga përdoruesit e Instagramit, duke përfshirë të famshëm si Dua Lipa, Lewis Hamilton dhe Gigi e Bella Hadid.

Imazhi dhe slogani u bënë virale pas sulmit ajror izraelit të kësaj jave në një kamp për palestinezët e zhvendosur në qytetin jugor të Gazës, Rafah. Ajo është postuar nga një i ri nga Malajzia në llogarinë e tij në rrjetet sociale.

Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi tha se të paktën 45 njerëz u vranë dhe qindra u plagosën në sulm. Izraeli tha se dy liderë të Hamasit ishin në shënjestër dhe se zjarri vdekjeprurës ishte shkaktuar nga një shpërthim dytësor.

Kishte një dënim të gjerë ndërkombëtar për sulmin izraelit, të cilin kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu e quajti një “aksident tragjik”.

Incidenti vdekjeprurës në Rafah bëri që njerëzit të publikonin pamjet nga shkurti i këtij viti të Richard Peeperkorn, përfaqësuesit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë në territoret e pushtuara palestineze.

Ai më pas u tha gazetarëve se “të gjithë sytë janë te Rafah”, duke paralajmëruar forcat izraelite që të mos sulmojnë qytetin.

Duke folur përmes një telefonate në internet për gazetarët në selinë e OKB-së në Gjenevë, Peeperkorn tha se kishte frikë nga një “katastrofë e paimagjinueshme” nëse ushtria izraelite kryente një inkursion në shkallë të gjerë në qytetin që kishte kërcënuar të pushtonte.

Zyrtarët dhe aktivistët kanë përsëritur që atëherë frazën e Peeperkorn për të shprehur shqetësimin dhe kundërshtimin e tyre ndaj operacionit ushtarak të Izraelit në Rafah, i cili filloi tre javë më parë.

Në muajt që pasuan, sloganet “Të gjithë sytë në Rafah” u shfaqën në mitingje në mbarë botën dhe në mediat sociale.

Megjithatë, gjatë dy ditëve të fundit, një imazh i krijuar nga AI me sloganin është bërë viral në faqet e internetit të mediave sociale me më shumë se 47 milionë shpërndarje që nga pasditja e së enjtes.

Të tjerë të famshëm që ndanë imazhin dhe sloganin përfshijnë aktorin amerikan Mark Ruffalo, aktoren indiane Priyanka Chopra dhe aktoren siriane Kinda Alloush.

Ekspertët që folën për BBC thonë se ka një sërë faktorësh që shpjegojnë pse mesazhi “All Eyes on Rafah” u bë viral në një kohë kaq të shkurtër. Këto përfshijnë natyrën e imazhit të krijuar nga AI, thjeshtësinë e etiketës, lehtësinë me të cilën përdoruesit e Instagramit mund të ndajnë një postim me vetëm disa klikime dhe pranimin e tij nga të famshëm.

Sipas Anastasia Kavada, e cila drejton kursin MA mbi median, fushatën dhe ndryshimet sociale në Universitetin e Westminsterit, faktori më i rëndësishëm, megjithatë, është koha dhe konteksti politik i postit. Ajo shpjegon se u bë virale në një kohë kur shumë ishin “tërbuar” me lajmin e sulmit në kampin Rafah.

Fotografia që tregon një shkretëtirë të madhe dhe një kamp tende me tekstin “Të gjithë sytë nga Rafah”, nuk tregon vendin ose qytetin aktual të Rafahut. Mungojnë dukshëm imazhet e trupave të vdekur, gjaku, pamjet e njerëzve të vërtetë, emrat apo skenat shqetësuese. Kjo shkaktoi kritika nga disa anë.

Duke reaguar ndaj kritikave, artisti malajzian që krijoi imazhin, i njohur me emrin e përdoruesit shahv4012, shkroi në një histori në Instagram:

“Ka njerëz që nuk janë të kënaqur me imazhin dhe shabllonin, ju kërkoj falje të gjithëve nëse kam gabuar. Sido që të jetë, mos e nënçmoni tani çështjen e Rafës, përhapeni që të tronditen dhe të tremben nga përhapja e saj”, tha ai.

Kategoritë
BotaLajme