Policia gjermane ka vrarë një kroat

Të premten ka ndodhur një incident në qytetin gjerman Mosbach, ku policia u detyrua të qëllonte një kroat të shpërqendruar, Robert B., raporton Bild. Ajo gazetë raporton se Robert B. (46) mbërriti para shtëpisë së ish-partneres së tij dhe fëmijëve të tyre të armatosur me thikë në një gjendje të paqëndrueshme mendore.

Menjëherë në vendngjarje kanë mbërritur policët, të cilët e kanë qëlluar pasi siç pretendojnë ata është nisur drejt tyre me thikë në dorë. Fqinja Gulber D. (68), e cila e njihte Robertin dhe familjen e tij, pa se çfarë ndodhi.

“Ai tha se ishte Jezusi”

“Sapo kthehesha në shtëpi nga puna. Dola nga autobusi kur pashë Robertin. Ai kishte një thikë në dorën e djathtë. Zgjati të dy duart lart dhe po thoshte vargje biblike. Fola me të dhe u përpoqa ta qetësoja. por ai as që më shqetësoi nuk më dëgjoi”, tha ajo për Bild.

“Ai nuk ishte vetvetja. Ai thoshte: “Asgjë nuk mund të më ndodhë. Unë jam Jezusi”. Kisha frikë se ai do të bënte diçka për të dëmtuar ish-gruan dhe fëmijët e tij. Ai ishte shumë i inatosur me të. Pikërisht atëherë thirra policinë”, tha fqinji për gazetën gjermane.

Kur erdhi policia, u përpoq ta ndalonte me gaz lotsjellës. Por ai vazhdoi të ecte drejt policëve duke mbajtur duart mbi kokë, me një thikë në dorën e djathtë.

Një polic më në fund qëlloi disa të shtëna në drejtim të Robertit. Ndonëse policia dhe urgjenca u përpoqën për ta ringjallur, ai vdiq në vendngjarje.

“Babai i vdiq para syve”

Bild thekson se, sipas fqinjëve, Roberti vuante nga skizofrenia. Ish-partneri i tij ishte gjithashtu i sëmurë mendor. Ata janë njohur në psikiatri dhe fillimisht kanë jetuar bashkë, por jo pa probleme dhe debate të shpeshta. Ata kishin dy fëmijë dhe pas dy vitesh lidhje u ndanë.

Roberti u zhvendos në një shtëpi përballë rrugës dhe gjykata e lejoi atë të shihte fëmijët një herë në dy javë.

“Më e keqja është se dy fëmijët e tij panë gjithçka. Ata tërhoqën perdet në dritaren e ballkonit dhe shikonin se çfarë po ndodhte jashtë. Babai i tyre vdiq para syve”, tha fqinji për Bild.

Kategoritë
BotaLajme